| Angel !!!!!!!! a întrebat:

Compotul de mere... cum se face? Scuze dar sunt noua intr'ale bucatariei!

Răspuns Câştigător
| ionutk9 a răspuns:

Se fierb merele si se adauga zahar ai uneori scortisoara

2 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Pai de exemplu ai 2 kg de mere...

Ai nevoie de vreo 3 l de apa pe care o amesteci cu zahar 1 kg jumatate. [intr-un castron mai mare]

Tai merele cuburi felii cum vrei, le pui in borcane si tori apa peste ale pana se umple borcanul. Pui capacul, si intr-o tava pui borcanele la cuptor timp de 30 min sa se "capseze capacele", in felul asta compotul te va tine ff mult si nu se va rasufla.