| Furnicuta000 a întrebat:

Cu ce mai merge piureul de cartofi? In afara de pulpe de pui la cuptor, snitel sau chiftelute.

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mie-mi place pireul cu sos de visine si orice fel de carne bine pregatita si condimentata.
Cateodata, in loc de carne servesc ochiuri (de oua), condimentate cu piper.
Pare ciudat, dar sunt foarte placute gusturile echilibrate, cand simt gustul fiecarui condiment, dar nici unul nu domina (de exemplu: miere-hrean).

| darrio2007 a răspuns:

Cotlet de porc la cuptor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Brânza sărată, salata, cotlet de porc, tocăniță de vita, somon

| relian a răspuns:

Cu peste prajit si brocoli fiert in aburi, inimi, pipote, ficati de pasare, bagi si un piurea linga iese mortal laughing Asa minca si eu daca miai da, dar sa nu fac eu nimci, nici vase sa spal, doar cumpar alea cineva sa le gateasca, eu sa vin doar la mincat laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Am asociat pireul cu
mancarica de limba de porc.Sau inima de porc
mancarica de pipote/ inimi de pui.Astea contin un fel de sos si se potriveste foarte bine.
Ieri am facut aripioare picante si am facut si un piure
Ar merge tot ce se face la gril /gratar. Ceafa de exemplu
Dar si carnea la cuptor.O pulpa de porc care inainte a stat intr-un bait.Sau ceafa la cuptor.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ar mai merge o tochitura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei el mai merge cu Glovo. Dar mai merge și cu Tazz și Uber Eats pe unde mai exista acest serviciu.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles foarte bine ce am intrebat. Nu stiu de ce va place sa raspundeti la misto. Nu aveti si voi o viata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Învață sa formulezi o întrebare cum trebuie. Nu "cu ce mai merge piureul", ca nu are picioare sa meargă. Asta dacă ești fata cu studii.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"MÉRGE, merg, vb. III. Intranz...76-77 vim (Și îcn) A (nu) fi posibil, acceptabil, permis sau valabil Si: a (nu) se accepta, a (nu) se admite, a (nu) se putea. 78-79 vi (Și îcn; îlv) A (nu)-i ~ la socoteală A (nu) -i conveni. 80 vi A se potrivi. 81 vi (Jur; d. termene, clauze etc.) A intra în vigoare Si: a curge..."

De fapt, daca ai avea tu mai mult de patru clase, ai sti ca "a merge" inseamna, conform DEX si "a se potrivi".

In alta ordine de idei, nu doar ce are picioare merge, cum, de asemenea, nu tot ce are picioare merge.

| Furnicuta000 explică (pentru Holiday):

Ia formuleaza tu o intrebare pe masura desteptaciunii tale. Cred ca esti foarte amuzant la petreceri. Asta daca ai prieteni. Dar la cum probabil ii corectezi pe ceilalti, cred ca esti singur cuc si asa vei ramane. Mars

| Furnicuta000 explică (pentru Holiday):

Nu era pentru tine raspunsul, am apasat gresit. Multumesc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Furnicuta000):

In locul tau as aprecia raspuunsurile pe te-au ajutat, ignorand mistourile.
E ca si bulgarele de zapada care se rostogoleste pe masura ce vine ls vale.

| Furnicuta000 explică (pentru Fatamuntilor):

Pai la fiecare intrebare patesc asta. Oricat de clar as pune o intrebare, tot se gaseste cineva sa raspunda la misto, pe langa subiect, si nu ma face decat sa ma enervez

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Măcar eu știu sa montez o mobila, nu sa ma plâng pe TPU ca am primit-o pe bucăți ca la ikea, ca sunt "stresat", ca nu pot sa dorm. Apropo, cred ca de aia ești asa cu dosul în sus : ca nu ai dormit azi noapte din cauza mobilei care a venit pe bucăți, iar tu "deșteptăciune" întruchipată, habar nu ai sa o montezi. Prietenii ăia mulți pe care ii ai și nu este nici unul disponibil sa te ajute cu mobila și îți verși frustrările online. Mars ție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Altceva în afara de copy/paste. Du-te sa te iei de mana cu Sierra și bobico

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Mobila e deja montata ca eu nu stau 10 ore ca tine sa montez un dulap. Probabil ai mult timp liber ca vad ca stai pe TPU numai sa scrii raspunsuri stupide, ajutor vad ca nu oferi la nimeni si nici tu nu ai nevoie de ajutor (in afara de cel psihologic), deci de ce mai stai pe TPU atunci?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu, unii nici cu DEX-ul in fata nu inteleg sensul cuvintelor. E plina Romania de analfabeti functional, ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Bine ca ești tu "deșteptul" planetei. Fără proști lumea ar fi extrem de plictisitoare. Mai și aplauzi ca foca la circ.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar fi plictisitoare, dar nu ar avea cine sa faca muncile de rahat. Problema e cand sunteti prea multi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Altul care a plecat din România cu polonicul ruginit de foame și acum mare realizat?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost plecat din Romania doar in concedii si la specializare/training-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu ma compar cu tine care obișnuiești sa pui întrebări asa de băgare în seamă, de gen "ma plictisesc! haide sa postăm întrebări idioate pe TPU." Ca a venit mobila nu știu cum, întrebare pe TPU. Ca nu știi ce sa pui pe lângă piureu : întrebare pe TPU. Și prost scrise "cu ce merge". Cu ce se consumă, de obicei, piureul. Nu merge, ca nu are picioare. Noi ăștia prosti, voi deștepții internetului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Păcat ca nu ai învățat nimic bun de acolo. Când or fi văzut și străinii ce specimen arogant au în față, ți-au dat cu flit direct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Iar în străinătate probabil ai făcut training-uri de copy/paste și search pe google. Ești talentat la asta. Tu, pisicuta dull, bobico, Sierra, anonim cifre amestecate.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul e ca, intr-adevar, e mare aroganta sa ii spui unuia ca "a merge" e sinonim cu "a se potrivi".laughing

| Xexexexexer a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de plictisit de viata trebuie sa fii ca sa aberezi asa pe un non-subiect. E foarte corect ce a zis in termeni colocviali, ca nu suntem pe Chat GPT. Mai socializeaza si tu sa inveti sa vorbesti si sa te comporti ca un om normal ca izolarea tampeste.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În România bătaia de joc, miștocăria este sport național și există persoane care se ascund cu ajutorul rețelelor sociale în spatele unor pseudonime, care simt o plăcere sadică de a jigni, umili și înjura persoanele care postează diverse lucruri.
Pur și simplu trebuie ca la astfel de persoane să le dăm block și să le lăsăm în plata Domnului!
Inclusiv, e valabil pentru cei care se cred mari lingviști, făcând corecții cu ajutorul DEX, la ceea ce scriu alții, chiar dacă sunt, probabil, niște analfabeți funcționali, care simt nevoia să se dea mari!

| Holiday a răspuns (pentru ValentinMihai78):

"...dacă sunt, probabil, niște analfabeți funcționali"

Se spune "analfabeti functional", nu "functionali".hee hee

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Holiday):

Vai de capul tău, cred că ai făcut limba română cu femeia de serviciu, sincer!
Ce ai scris, ai fost atent ce greșeli ortografice ai făcut?

| Smmo a răspuns:

Se poate servi ca garnitura la pui rotisat (intreg), cordon bleu, friptura de porc, mici, tocanita de porc, de pui, de organe, limba de porc cu masline, copanele de iepure/miel/rata fripte, carnati prajiti, crenvursti fierti, polonezi la gratar.

Răspuns utilizator avertizat
| Kozi a răspuns:

Ochiuri, ficatei prajiti, carnati (de aia de casa, fripti, te lingi pe bot), si cam la aproape tot.
Vazusem candva o budinca de peste imbracata in piure. La cuptor. Nu am incercat dar parea grozava.