| valentina_holdea a întrebat:

Cu ce merge vinul alb demi-dulce?

Răspuns Câştigător
| tudor_cozocz a răspuns:

De curand, am incercat peste alb la gratar cu sauvignon blanc. Si bine am facut! Sauvignonul alb mai merge bine si cu kebab-ul de pui grill...

9 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

numai desert!

doiny
| doiny a răspuns:

Produsele de mare, de exemplu stridii, se consuma cu un vin alb, bucate din carne cu un gust mai pronuntat, de exemplu carnea de gasca sau de rata, deserturile din fainoase, etc

| lost.in.rain a răspuns:

Vinul alb dulce si demi-dulce se serveste in general la deserturi sau la antreuri bazate pe preparate din peste.

| dorina a răspuns:

Cel mai bine se potriveste cu tort.

| alessandra a răspuns:

Vinul alb daca este usor acidulat merge grozav de bine la deserturi; daca nu, se potriveste cu pestele(carnea alba in general).

| lucian_popor a răspuns:

Cand merg la restaurant si comand scoici, pui la gratar, somon sau avocado, e musai sa beau un Chardonnay bun!

| dragos_dima a răspuns:

Vinul alb merge in principiu cu preparate slabe, usoare, de vara. Eu il beau la peste sau pui.

| andreea_racolta a răspuns:

Mie imi place sa beau vin alb doar cand mananc cheesecake, mi se pare rasfatul suprem... In general, la dulciuri, deserturi e recomandat.

| cristi_zabava a răspuns:

Merge cu carnea alba si cu fructele de mare.