| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui spălate corect jucăriile de pluș ca să nu se deterioreze?
Am câteva prin casă, care chiar dacă le-am scuturat frecvent, au prins praf și s-au murdărit.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Fiecare plus are o eticheta mica pe undeva. Daca scrie ca trebuie spalate la 30 grade le speli la 30 grade. Daca scrie ca nu trebuie spalate la masina nu le speli la masina

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Le-am rupt eticheta la toate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acasa, le poti curata prin spalare in masina de spalat rufe.
La spalatoia chimica, ti le curata cu substante chimice si nu le deterioreaza, cum se poate intampla cand le speli acasa cu apa si detergent.

| Freya1 a răspuns:

Eu pe ale mele (am o mica colectie) le bag in masina de spălat.
Le poti aspira si sa le bagi in masina de spălat.Nu mi s-au stricat.

| WhiteLife a răspuns:

La mașină de spălat, la cel mai scurt program, nu cu apa calda, cu detergent obișnuit cum pui la haine. Eu am 2 ursuleți mai mari pe care ii spăl așa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mașinăria de spălat, la chiuveta proprie sau la o apa, statatoare sau curgatoare, dupa posibilitati, cu rindea si sapul de casa, eventual de pelin.