| RealKing01 a întrebat:

Cum cresc presiunea apei la robinet? unde trebuie sa umblu? Am un boiler Ariston.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Robinetul este pentru deschiderea sau inchiderea circuitului, nu in el creste sau scade presiunea, ci in rezervorul centralei si pe circuitul de incalzire, respectiv pe tevi si calorifere.
Vezi in cartea tehnica care este alimentarea cu apa a circuitului de incalzire si in partea de jos a centralei, pe teava de alimentare, exista un robinet tip fluture si pe acesta il deschizi spre stanga pana creste presiunea la 1, 2 atmosfere si dupa aceea il inchizi.
Si eu am o centrala pe gaz marca Ariston, este de cca 10 ani si jumatate, dar cred ca si la cele mai noi este tot asa.
In orice caz gasesti schema cu explicatii in cartea tehnica, unde se explica si cum se face ridicarea presiunii in circuitul de incalzire.

| mihai69 a răspuns:

Montezi un hidrofor.

| AvakinAndrei a răspuns:

Nu prea ai cum! Și la mine este la fel și nici eu nu stiu ce sa fac