Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face racoare in casa fara ventilator sau alte aparate electrocasnice?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Folie de aluminiu in geam sa nu bata soarele!
http://www.eva.ro/......43738.html
O zi buna :)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Nu lasi sa bata soarele in casa. Montezi obloane pe geamuri si pe usile spre exterior sau cel putin pui perdele de culoare alba.
2. Faci curent (de aer) prin casa, desechizand geamurile / usile la capetele opuse ale casei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Asia si Africa se practica un sistem empiric. Se iau PET-uri de 2 litri, se taie la o treime de la gura, se vopsesc in alb si se infig cu gura (unde a fost dopul ) in spuma poliuretanica sau carton alb. Apoi se pune in fereastra. Batand vantul intra prin acele guri mari (unde a fost taiat recipientul) aer sub presiune, racoros. Deci, cu gura unde a fost dopul se pune catre interior. Mai poti pune un cearsaf alb la ferestra si udat cu apa rece din cand in cand.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face racoare in casa fara aparate electrice care sa te ajute la asta, dar tu te poti racorii daca mergi si faci dus rece la fiecare cateva ore, cand iti este foarte cald.

| Felys a răspuns:

Eu am bolta cu vita de vie la fereastra de la dormitorul meu si in camera respectiva intotdeuna este o temperatura mai scazuta decat in celelalte camere, din pacate e si destul de intuneric si asta mie nu imi prea place dar cand si cand mai tai din corzile de vita sa mai intre si lumina