| andreeaeml1200 a întrebat:

Cum as putea sa scap de căldura asta infernală din casă? Nu mai suport vara asta, daca ma apuc să gătesc, repede transpir intr-un hal, sau mă ia cu dureri de cap și amețeala. Ar mai fi o altă modalitate să fac mai răcoare in casa, inafară de aer conditionat sau ventilator? (pentru că nu am)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Răcoare semnificativă fara ac nu prea ai cum sa faci. Cel mai ieftin și mai la îndemână... Ventilatorul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai posibilitatea incearca perdele de noapte cu grad de opacitate ridicat (5) pe care le lasi trase in timpul zilei cand bate soarele in ferestrele respective.Eu am pus asa la un dormitor unde bate soarele de dimineata de cand rasare pana pe la 12 si este o diferenta considerabila in ce priveste temperatura cand ajung de la lucru pe la 5 dupa amiaza.

Care e situatia mai exact? Daca stai la ultimul etaj e cam inutil sa te lupti cu valul de caldura, mai ales cea care radiaza de pe acoperis.Cand ai soare puternic, in ce parte a zilei, din ce directie?

Iar ventilatorul nu face mare lucru, ci doar plimba aerul de colo colo.Aerul conditionat doar raceste acelasi aer viciat din interior, deci nici ala nu e ok.

| 4evergentleman a răspuns:

Nu scumpo decât ventilatorul. Și eu am hiperhidroza cred și transpir enorm nu contează de cate ori fac dus tot transpir enorm la fata,conteaza și stresul cotidian și alimentația,trebuie sa mănânci sănătos și fără mâncare picanta, ceapa, ardei, usturoi sosuri picante happy
Ventilatorul e cel mai la îndemână, in maxim 2 săptămâni o sa scapi de căldură asta, mai trage un pic de tine!