| Elenna_4537 a întrebat:

Cum pot renunta la dulciuri?
Adica cand am pofta de ceva dulce ce pot face sa`mi treaca?

19 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este deloc usor sa renunti la dulciuri, deoarece dulciurile creeaza o oarecare dependenta. Insa, daca tii la sanatatea ta, trebuie sa faci acest lucru. Din pacate nu exista o pastila minune care sa te ajute sa renunti peste noapte. Iti trebuie doar vointa si cativa inlocuitori pentru zahar. Iata cu ce le poti inlocui:
Miere – indulceste ceaiul sau cafeaua cu miere si nu cu zahar;
Fructe - acestea contin zahar natural.
http://www.121.ro/intreaba_specialistul /intrebare1435--cat25.html

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am renuntat la dulciuri consumand fructe in special mere, portocale, grepfruit, kiwi.Deasemeni am folosit salate de cruditati (morcovi, mere, sfecla rosie toate date pe razatoare la care adaugam dupa gust zeama de la o portocala sau alte citrice ). La fel se pot face sucuri naturale la blender din diverse fructe care iti plac cu tot cu pulpa, pe langa faptul ca iti potolesc pofta de dulce sunt adevarate bombe cu vitamine.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Incearca sa mananci fructe. Sunt sanatoase, contin zaharul necesar si iti trece pofta de dulce. Daca tot nu ti-a trecut poti incerca sa mananci putina miere de albine. Este si ea foarte sanatoasa si in plus pentru ca este extrem de dulce nu ai nevoie de foarte multa ca sa iti treaca pofta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fructele sunt cele mai bune, acestea contin saruri, vitamine si substante antioxidante.

| cretzufinish a răspuns:

Substituie-le cu fructe. Fructele contin fibre alimentare, aproximativ 90% apa, 5% zaharuri si foarte putine calorii in timp ce dulciurile si chiar bauturile racoritoare contin peste 10% zaharuri, nu contin fibre alimentare, au multe grasimi si sunt hipercalorice. Bun raspuns, insa depinde si de fruct si mai ales de cantitatea acestora. Unele pe langa continutul lor bogat in apa si substante nutritive, contin si o cant mare de zahar, care duce in alta extrema. Cel mai bun e ananasul, datorita efectelor benefice ale acestuia, insa si abtinerea celor 3 prajituri in locul unui mar e un mare pas. Eu mananc foarte rar dulciuri, iar cand o fac prefer cant mici, nu bag in mine pana nu pot sa ma mai urnesc, insa am alta problema: nu consum lichide, iar compensarea cu fructe sau ciorbe (foarte rar) nu e de ajuns, ca dovada ca am reziduu vezical. Succes si dorinta de fier sa ai.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe ,e mult mai sanatos asa

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe, e mult mai sanatos asa

| adriangabor92 a răspuns:

Fa sport

| ATHOS a răspuns:

Inlocuieste cu fructe!
Bafta!

| icsulescu a răspuns:

Poti incerca fructe... sunt dulci, dar nu ingrasa happy.

| Ionutzz97 a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu renunti brusc incetu cu incetu sau consuma fructe au si vitamine si sunt sanatoase succes:d

| Bogdan_7395 a răspuns:

Poti bea un pahar de apa ori de cate ori ai pofta, sau poti manca, treptat din ce in ce mai putine dulciuri si sa le combini cu cate o felie de paine, ceva care sa nu se potriveasca cu gustul dulce. Succes!

| CrisTinasss a răspuns:

Buna happy ai putea inlocui dulciurile cu mierea! iei cateva lingurite de miere si nu mai ai nevoie de altceva! mierea nu ingrasa si e si sanatoasawinking daca nu iti place mierea poti apela la diferite dulceturi naturale care iti fac si mult bine sanatatii tale happy succes:*

| ronin33dan a răspuns:

Recomandare ...nu folosi indulcitori artificiali, mierea de albine face minuni.

| Georgyana98 a răspuns:

Uite iti dau un dau un site in care iti arata cum sa te abtii de la dulciuri;)

http://www.madone.ro/18-05-2009/Nu-stiu-cum-sa-ma-abtin-de-la-dulciuri.html

sper ca raspunsul meu sa te ajute:)

| Fαntαsy a răspuns:

15 minute de sport iti reduc pofta de ciocolata! e dovedit tongue
Incearca! nu strica nimanuiwinking

| Sorinel95674 a răspuns:

Nu reduce brusc cantitatea de zahar, ci treptat, renuntand la 1-2 lingurite pe zi. De asemenea, poti inlocui zaharul tos cu fructoza mult mai sanatoasa. Cand ai pofta de dulce, incearca un mic ciorchine de struguri sau cateva patratele de ciocolata neagra cu 70% cacao. Si eu am trecut prin asta si acum am masuri perfecte desi eram mai plinuta cu 5-7 kg, aveam celulita etc. Nu uita, sport, ingrijire si o alimentatie sanatoasa ca sa traiesti frumos!

Succes!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc de dulce inlocuiesti cu lichide (apa plata, ice tea, etc) sau te speli pe dinti.Eu cand ma spal pe dinti nu mai am pofta de nimic sincer. Asta fac eu, acum nu stiu tie daca iti foloseste.
bafta.

| misu2010 a răspuns:

Eu iau un pic de zahr dar nu mult
nu mult ca dupa daca ei mult mai vrei o lingura