| Sony_Cristian_1987 a întrebat:

Cum pot sa curat o moneda de argint, fără sa o zgârii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu o periuta de dinti si cu pasta de dinti. Apoi o stergi cu o carpa moale. Asa curatam noi obiectele de alama in armata (si alea sunt usor de zgaraiat). Se mai poate curati lasandu-le in otet sau zeama de lamaie o jumatate de ora.
Scoate-le dupa o jumatate de ora, clateste-le cu apa calduta si sterge-le cu un prosop din bumbac sau cu o laveta din microfibra.

Cum se curata argintul cu amoniac: ai nevoie de o solutie de amoniac cu concentratia de 10%. Inmoaie argintul in solutie si scoate-l dupa 10 minute, spala-l bine cu apa curata, usuca-l si freaca-l cu un prosop moale.

Cum se curata argintul cu fiertura de cartofi: fierbe cativa cartofi (curatati de coaja) in putina apa si, dupa ce s-a racit putin, scufunda obiectele din argint timp de 5 minute. Sterge-l apoi cu un prosop moale astfel incat sa nu ramana urme de la fiertura de cartofi.

Cum se curata argintul cu bicarbonat de sodiu, metoda 1: intinde pe fundul unui castron o folie de aluminiu, pune bijuteriile din argint si acopera-le total cu bicarbonat de sodiu. Toarna peste ele apa clocotita, atat cat sa depaseasca nivelul bijuteriilor. O sa observi un proces chimic din care o sa rezulte spuma. Ce se intampla de fapt? In timpul reactiei, atomii de sulf (care dau culoarea neagra bijuteriilor) sunt transferati de la argint la aluminiu, iar bicarbonatul de sodiu functioneaza drept catalizator. Poti sa intorci obiectele pe toate partile cu o furculita pentru a se curata mai bine. Dupa cateva minute scoate-le afara cu un intrument ca sa nu te arzi si clateste-le sub un jet de apa calduta.

Cum se curata argintul cu bicarbonat de sodiu, metoda 2: daca ai bijuterii din argint pretentioase, cu pietre sau patinate, cel mai bine ar fi sa le cureti cu o carpa umeda inmuiata in bicarbonat de sodiu, cu care sa le freci pana isi recapata culoarea initiala. Granulele de bicarbonat de sodiu sunt abrazive si sterge stratul de oxidare pe masura ce are loc procesul de frecare, argintul deschizandu-se treptat la culoare.

Cum se curata argintul cu coaja de usturoi: pune coji de usturoi intr-un vas cu apa pe foc si scufunda bijuteriile. Lasa-le sa fiarba impreuna pana observi ca argintul isi recapata culoarea.

| Sony_Cristian_1987 explică (pentru Salontanul):

Chiar daca e copy + paste, multumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru Sony_Cristian_1987):

Chiar stiam aceste lucruri. Crede-ma ca am o experienta de-o viata. Mi-a fost mai usor sa le copiez (unele) decat sa scriu doarece nu am antrenamentul vostru, al tinerilor in a scrie pe PC. Scriu dar scriu mai greoi.