| Dalisa a întrebat:

Cum pot sa fac frisca acasa cu albus de ou? Fara lapte pudra.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Din albus de ou nu se poate face frisca, dar se poate face o spuma asemanatoare ca si aspect cu frisca insa departe ca si gust, astfel : separi albusurile de galbenusuri si le pui intr-un bol apoi cu un tel se bat pina devin o spuma alba, adaugand treptat zahar dupa gust(eu folosesc 1 lingura de zahar la 2 albusuri), Respecte

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi face frişcă din albuş de ou, cel mult o spumă de albuş ( albă, o imitaţie de frişcă ), gen bezea.

Cel mai bine ( şi simplu ) ar fi să cumperi 1-2 plicuri praf de frişcă şi o faci cu mixerul ( ai nevoie de lapte la ea ).

Toate cele bune.

| NOantidoteX a răspuns:

Nu poți face frișcă din albuș. Frișca de casă se face din smântână și zahăr. Smântână puțin mai grasă. Baftă!