| Foartesecret a întrebat:

Cum reincalzesti spaghetele boloniese fara ca sosul sa aiba tenta uscata?

Răspuns Câştigător
| strazi1 a răspuns:

Salut,
pui putin lapte, le va dezlega destul de repede si fara sa ramana parti uscate.

2 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Stii care e cea mai mare prostie pe care o facem majoritatea?
Facem o ciulama din sosuri si paste,le amestecam bine,bine si dupa aia ne intrebam de ce pastele sunt prea patrunse sau cum sa le incalzim.
Pastele, niciodata, dar niciodata nu se amesteca cu sosurile decat in momentul in care le ai deja in farfurie.
Pui pastele si dupa aceea sosul, doar in farfurie.
Pastele deja fierte separat, se pot reincalzi in apa fiarta cateva minute(2·3) si sosul la foc mic, intr-un recipient.
In cazul tau nu ramane decat sa le pui la bain -marie sau la microunde intr-un recipient acoperit de hartie elastica tip celofan, gaurit cu o furculita in cateva locuri, la temperatura mica, cca 600 grade.
Sau, le bagi la microunde 1 minut, le scoti, amesteci si le bagi din nou si tot asa, de cateva ori, pana se incalzesc, fara a se usca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cuptorul cu microunde sau tehnica bine cunoscuta "bain - marie"