Întrebare recomandată | Cris06 a întrebat:

Cum sa prepar ouale sa aiba cele mai putine calorii si grasimi? Fierte sau omleta (omleta cu iaurt degresat si 2 oua), si cate calorii si hrasimi au?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Indiferent că le prepari fierte sau omletă ( dacă NU pui ulei ), au cam aceleaşi valori nutritive ( calorii şi grăsimi ) - vezi detalii la linkul :
http://calorii.slabute.ro/calorii-ou-fiert-tare.html

http://calorii.slabute.ro/calorii-omleta.html

http://calorii.oneden.com/Calorii-Oua/

Totuşi, e preferabil să faci ouă fierte deoarece la omletă mai adaugi ulei şi atunci creşte nr de calorii!

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Fierte,asa au doar valorile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu spun sa le prepari fierte.
Te pup!

| IonutzWoW a răspuns:

Pentru a face niste oua fara grasimi, in primul rand trebuie sa pui foarte putin ulei, daca ai tigaie buna poate chiar deloc. Si in al 2-lea rand, trebuie sa nu le fierbi foarte tare, pentru ca sa nu absoarba prea mult ulei.

| BubbleWhitee a răspuns:

Clar fierte. Ouăle nu îngrașă oricum, dar din moment ce faci omletă, și...pui ulei ca tot omul, nu e bine.Fierbe-le și poți sta liniștită.

| BubbleWhitee a răspuns:

Și am uitat să menționez.Are150 de calorii, ceea ce nu e foarte mult, și 10.2 grăsimi happy, fierte

| xxxx1 a răspuns:

Prajeste oua in tigaie,doar ca nu pe ulei dar pe apa si pune capacul; sunt gustoase si nu au calorii cape tigaie, au calorii ca si ouale fierte;; staruite sa le maninci fara maioneza, poti sa adaugi brinza de oaie;;; vei vedea, e gustos;;;;
Mie imi plac mult(tin dieta cu privinta la stomac)
Sa-mi spui daca ati plac sau nu, ok

| mihaelanita a răspuns:

Daca faci omleta de oua de prepelita, e bine si nu are nici calorii multe, nici colesterol. Eu sunt slaba si am mancat omleta cu oua de prepelita. Acum mananc cu oua normale. Dar daca nu ai oua de prepelita fierbe-le! :*