| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa prepar somonul proaspat astfel incat sa fie la fel de bun ca cel afumat?

1 răspuns:
daniela
| daniela a răspuns:

Ia incearca reteta asta
rondele de somon satare si stropite bine cu lamaie, asezonate cu rosmarin si busuioc puse la tava si stropite cu 1 cana de vin alb, acoperite cu folie de aluminiu si bagate la cuptor. Cand sunt aproape gata se scoate folia de aluminiu si se lasa sa se rumeneasca un pic.
Se face un sos de lamaie cu creveti mici ( un sos din unt, o lingura de faina, cea mai ramas din sosul in care s-a facut pestele, zeama de la 1/2 lamaie si o cutiuta de creveti mici) care se va pune peste peste atunci cand se serveste. Iese o minunatie iti spun eu