| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa prepar vinetele astfel incat sa fie gustoase si dietetice?

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Vinete in lapte = 4 - 5 vinete, 1/2 l lapte, 25 gr. unt, sare, piper, 1 lingurita zahar(optional)...Mod de preparare: = coci vinetele, le cureti de coaja, le despici in 4 buc. pe lungime si le pui pe un fund putin inclinat sa se scurga de zeama de la copt, care este nociva pentru sanatate = fierbi laptele si cand da in clocot, adaugi vinetele tocate si lasi sa fiarba impreuna = amesteci mereu compozitia pana devine groasa ca un piure = adaugi sare, piper, zahar, unt si bati pe foc mic pana vinetele devin albe = servesti preparatul fierbinte. Pofta buna!

auran
| auran a răspuns:

Poti face asa:
iei vanata o tai pe lung, o scobesti putin si ii dai un praf de sare si o lasi 5 minute dupa care o treci sub un jet de apa / toci o ceapa pe care o calesti in putin ulei, adaugi 2 linguri orez si rosii taiate cubulete, condimentezi dupa gust, adaugi si niste ierburi dupa gustul tau, umplii jumatatile de vanata si dai la cuptor.
Sper sa-ti placa!
Poti pune in locul la orez carne de pui tocata.

| littlesunshine a răspuns:

Eu le fac la fel ca de obicei numai ca pun maioneza dietetica si usturoi pisat. si un pic de lapte degresat. Incearca si o sa iti placahappy

| miha1984ingerash a răspuns:

Poti sa faci salata de vinete cu maioneza light. o poti face si fara maioneza doar cu ceapa tocata marunt si putin ulei si feliute subtiri de rosii pe deasupra. sper sa iti fie de folos sfaturile mele. pofta buna