| jicu a întrebat:

Cum se creeaza siropul de catina acasa? Sfatul cuiva care a incercat deja ar fi foarte util.

Răspuns Câştigător
| alexandra14 a răspuns:

Metoda indeala pentru pastrarea calitatilor terapeutice:

Prepari sucul, prin zdrobirea fructelor proaspat culese, cu ajutorul unei linguri de lemn (contactul cu metalul duce la degradarea anumitor vitamine). Zdrobirea se face intr-un vas de portelan, pana cand se formeaza o pasta foarte aproape de consistenta lichida, care va fi consumata imediat, pentru a nu se oxida. De obicei, sucul de catina nu se consuma singur, pentru ca este prea puternic, ci in combinatie cu morcovul. La jumatate de pahar de suc de morcov se adauga 4-5 linguri de suc de catina, aceasta combinatie consumandu-se pe stomacul gol, de 2-3 ori pe zi.

Din acest suc obtii siropul de catina prin combinare cu miere - la o parte de suc se adauga doua parti de miere, dupa care se amesteca bine cele doua componente, pana cand se formeaza o pasta omogena. Siropul de catina se pastreaza in locuri intunecoase si racoroase si se administreaza din el 4-6 lingurite pe zi, in cure de lunga durata.

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=77238

sper sa iti fie de folos....pa,pa :)

2 răspunsuri:
| bluerose a răspuns:

"cum se creeaza"? Intreaba un artist happy

| Anto97 a răspuns:

Potzi gasi aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128057;) sper ca te ajuta cat de cat :)