| ReignForest a întrebat:

Cum se descalcifiază un espressor BOSCH? Am pus apă pănă la semnul calc și o soluție și apoi un disc cu capucino și am dat programul.Dar nu merge. Ce disc trebuie sau cum?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu curat simplu expresorul de cafea:
In rezervorul de apa pun 3/4 parti apa + 1/4 parte otet alimentar (9%).
NU pun cafea.
Dau drumul la expresor si apa cu otet trece pe intregul traseu, spaland depunerile.
La nevoie, apa cu otet se poate turna inapoi in rezervor si repetata spalarea =chiar de 2-3 ori), pana ce functioneaza corect.

| mihai69 a răspuns:

Caută în manualul de utilizare. Nici măcar nu spui ce model de aparat ai. Firma aia produce zeci de aparate, de toate felurile. De unde să știm noi de care ai tu?
Plus că, indiferent de model, programele de curățare se fac FĂRĂ cafea. Doar apă și ceva soluție specială.

| Brizbriz a răspuns:

Nu stiu BOSCH, dar la magazin se gasesc solutii de decalcifiat pentru expresoare
https://www.emag.ro/search/decalcifiant+expresor

| MihaiSpeedster a răspuns:

Caută în manual. Nu stiu despre Bosch. Eu la Keurig folosesc o soluție pe care o vând ei, sau amestec de apă cu oțet alb (25%) și fără cartuș (disc) cu cafea apăs pe brew până trec toată soluția aia prin mașină.