| anonim_4396 a întrebat:

Cum se extrage uleiul de cocos? Din ce?

5 răspunsuri:
| 1968 a răspuns:

Din nuca de cocos rasa, se preseaza la fel cu prese speciale

| 1968 a răspuns:

Ai uitat sa scrii ca se preseaza nuca rasa

| Pinkyx a răspuns:

Cocotierul este un arbore tropical din familia palmierilor, cultivat mai cu seama pentru fructele sale comestibile. Fructul acestui palmier, nuca de cocos este destul de mare (cu lun­gimea de circa 30 cm si diametrul de 20 cm). Ea este acoperita cu un invelis tare, sub care se afla un strat fibros cu grosimea de 3-4 cm. in interiorul acestui strat fibros se gaseste un sambure acoperit cu un invelis relativ subtire de 0, 2-0, 6 cm. Acest sambure este compus dintr-o pulpa carnoasa cu grosimea de 2-3 cm, care contine practic uleiul de cocos, inainte de coacere acest miez este un lichid laptos, care este folosit ca hrana si care se solidifica atunci cand fructul este copt. Uleiul de cocos Este o substanta grasa care se obtine din partea carnoasa a fructului matur. Miezul se extrage din fructul despicat si se usuca, in aceasta stare el se numeste copra. Partea carnoasa a fructului trebuie uscata, deoarece in caz contrar uleiul se rancezeste foarte rapid. Uleiul se extrage din copra prin presare la cald si are un gust foarte bun atunci cand aceasta este proaspat presata, si invers, cand copra este invechita, uleiul nu este comestibil, datorita gustului si mirosului sau neplacut. Particularitatea de baza a uleiului de cocos o formeaza prezenta in cantitati insemnate a acizilor grasi volatili. In tarile in care se cultiva cocotierul, uleiul de cocos se utilizeaza direct in alimentatie sau prin prelucrare industriala la fabricarea sapunului. Uleiul de cocos supus rafinarii si dezodorizarii da nastere untului de cocos, care este folosit atat in alimentatie cat si ca materie prima in fabricarea margarinei

| adrianhasde a răspuns:

Uleiul de cocos se extrage din cocos, e logic ca doar nu din prune. Se face un orificiu in partile negre mici din capul nucii de cocos si se extrage laptele de cocos care se va procesa pana va deveni ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din miez de nuca de cocos, numita copra