| anonim_4396 a întrebat:

Cum se fac trandafirii ornament pentru torturi? Care este compozitia aluatului?

5 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Buna uite cum trebuie sa faci, trebuie sa pui:115 gr ciocolata alba
42 gr miere de albine sau 115 gr ciocolata neagra
52 gr miere de albine,se pune ciocolata pe baie de aburi la topit, si cand e topita adaugam mierea si luam de pe foc amestecam pana ce ciocolata se desprinde de pe pereti oalei, punem pasta in folie si dam la frigider 24 ore,o scoatem din frigider, si apoi modelam ce dorim din ea, sper ca te-am ajutat.

| adri16 a răspuns:

Cat am cautat aceasta reteta si cate ingrediente am stricat pana am gasit-o pe cea buna EU pun jumate de pachet de gelatina in 30 ml apa, las pana se umfla si apoi o topesc p baie de aburi. Intre timp pun 50 gr glucoza sau miere la topit in microunde cand sunt amandoua gata le amestec si apoi adaug in ploaie zaharul praf cam 500 gr. Poti sa il folosesti atunci daca ai nevoi sau pai sa il folosesti cand ai chef. Se pastreaza foarte bine si in frigider, tot secretul este sa adaugi amidon in compozitie si cand framanti aluatul, daca nu folosesti amidon nu o sa-ti iasa, e valabil si la trandafirii din lapte praf

| paulp a răspuns (pentru adri16):

Si la trandafirii din zahar praf trebuie amidon? ma refer la acei trandafiri facuti din zahar normal si macinat, ca stiu ca cel gata macinat (zaharul praf din comert) contine deja amidon; si cat anume, ce cantitate trebuie pusa de amidon la cata cantitate de zahar? mersi

| adri16 a răspuns (pentru paulp):

Depinde, nu pun o anumita cantitate de amidon, pur si simplu iau la ochi, pun atat cat este nevoie pentru a nu fi lipicios, desi zaharul pudra din comert contine amidon poti sa mai adaugi daca consideri ca este prea moale, devine lipicios si nu poti sa-l modelezi

| Stelutasweet a răspuns:

Incearca trandafirii din lapte praf sunt foarte usor de gatit reteta e aici:http://www.retete-sanatoase.ro/trandafiri-din-pasta-de-lapte-praf/