| cerealaGrana a întrebat:

Cum se face crema de zahar ars?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite cum fac eu...
8 oua, un litru lapte, 150 gr zahar+ 200 pentru caramel, esenta de rom si pun si razatura de portocala, lamaie...
pun cele 200 gr de zahar in cratita de inox cu pereti inalti si topesc zaharul, apoi dupa ce s-a format acel caramel, tapetez peretii cratitei cam o palma si las sa se raceasca, int-re timp bat ouale, adaug laptele si mirodeniile. si dupa ce am terminat rastorn compozitia in cratita, apoi o introduc la cuptor care l-am aprins cu 5 min inainte, las compozitia la cuptor timp de 35-40 min, o las sa se raceasca(vara dupa ce o scoti o lasi sa se raceasca apoi o bagi in frigider) o poti savuralove strucklove struck mult succes!

6 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Intra aici si vezi cum se face crema de zahar ars http://culinar.bzi.ro/crema-de-zahar-ars-4074

| leea99 a răspuns:

Da