| Mayy a întrebat:

Cum se face o placintă?
Vreau cat mai bine explicat. chiar si băbeste.happy

3 răspunsuri:
| KimmyNaNa a răspuns:

Placinta cu branza
Ingrediente:
Pentru aluat, pentru cele 2 foi avem nevoie de:
7 linguri de lapte
7 linguri de ulei
6 linguri de zahar
1 ou
1 lingurita bicarbonat
1 lingurita otet
400 gr. faina
Pentru umplutura avem nevoie de:
500 g branza vaci
1 pahar zahar
stafide
2 plicuri zahar vaniliat
2 oua
2 linguri faina
2 lingurite gris
Preparare:
-amestecam intr-o cratita laptele, zaharul si uleiul pana incepe sa fiarba apoi dam la racit.
-peste compozitia racita punem oul si bicarbonatul stins cu otet si amestecam bine
-punem faina cat incape si framntam bine
-facem umplutura:amestecam toate ingredientele bine in bol, lasam deoparte
-facem din aluat 2 bile
-intindem prima bila, o punem in tava dupa care punem copozitia de branza
-intindem a doua bila, ungem cu ou si intepam cu fruculita deasupra
dam la copt 30 minute la 160 g
-placinta se raceste dupa care se pudreaza cu zahar pudra
Timp Preparare: 2 h
Complexitate: medie

Placinta de Mere cu Nuci
Ingrediente:

Foaia:
1/4 cana apa (cana masura 250 ml);
1/4 cana ulei (cana masura 250 ml);
1 esenta rom;
1 plic vanilie;
1/2 cub drojdie mic;
3 linguri zahar;

Umplutura:
150-200 g nuca macinata;
1 Kg mere;
zahar la gust;
50 g unt/margarina/ulei;
scortisoara la gust;
vanilie la gust.

Preparare:
Foaia:
Se face o coca framantata bine din ulei, apa, esenta de rom, vanilie, drojdie, zahar. Dupa care se tine la rece 2-3 ore. Intre timp se prepara umplutura.

Umplutura:
Merele curatate de coaja se dau prin razatoare cu gauri mari. Se pun intr-un ceaunel pe foc impreuna cu zaharul si untul/ margarina. Dupa ce s-au calit, se lasa sa se raceasca si se amesteca cu scortisoara si cu vanilia.

Dupa cele 2-3 ore in care aluatul a stat la rece, acesta se scoate si se imparte in 2. Se intinde prima foaie. O asezam in tava neunsa prezaram nucile peste ea, apoi punem merele si cea de a 2-a foaie peste ea. Se inteapa foaia de deasupra cu furculita din loc in loc, apoi se da la cuptor aproximativ 30 de minute.
Mentiuni:
Dupa ce este gata se pudreaza cu zahar pudra si se serveste calda.

Timp Preparare: 2 h 30 '
Complexitate: medie

Sper ca te-am ajutat happy

| Rafa_1647 a răspuns:

Depinde...cu gem,mere,branza,spanac,carne,dovleac,iaurt, ciuperci, dobrogeana etc.
Poti gasi pe google tot ce doresti un simplu cauta nu strica.
1.Intri pe pagina www.google.ro
2.Scri "reteta placinta cu "ce vrei tu" apoi apasa "enter".
3.Click pe primul link dat si vei gasi toate informatile necesare pentru a face o placinta text cat si poze.