| arianag956 a întrebat:

Cum se face painea care nu ingrasa?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

De fapt painea in sine nu ingrasa, ingrasa alimentele cu care aceasta este asociata.Painea este buna pentru sanatate, nu ingrasa.Parerea mea este ca ingrasa atunci cand nu stii sa controlezi consumul de paine si in combinatie cu alte alimente.

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Am inteles ca madam teo a lansat faina care nu ingrasahee hee acum am auzit ca vrea sa faca si paine care nu ingrasa... daca ea o sa slabeasca cu painea aia 1-2kg mare minune happy Painea este un carbohidrat care consumat in exces si asociat cu un mod de viata sedentar--->ingrasa. o persoana care face sport sau care efectueaza o munca fizica grea poate sa manance si o paine intreaga la o masa ca tot nu se ingrasa precum o persoana sedentara happy

Bula
| Bula a răspuns:

Cu tarate, diferite seminte adaugata, coapta si prajita bine in cuptor.
Alternative la painea noastra, care de asemenea nu ingrasa, sunt: pasca si lipia

| Lory_2572 a răspuns:

Tre sa te dezamagesc si sa-ti spun ca toata painea ingrasa consumata in exces.Intr-adevar painea neagra are mai putine calorii si mai multe fibre decat cea alba.

| andreutz a răspuns:

Modul de preparare este acelasi, doar ingredientele difera... daca te referi la painea neagra...

| Adry a răspuns:

Aceasi parere cu anna si Lory.
Vitaminele si mineralele din grau se afla in coaja (tarate). Painea neagra are un continut mai ridicat de subst. hranitoare si te satura mai rapid ceea ce inseamna ca vei manca mai putina mancare; de aceea slabesti sau slabesc unele persoane => painea cu tarate, in sine, nu slabeste.
Daca vei consuma aceeasi cantitate de paine neagra cum consumi paine alba (combinata cu mancare), parerea mea este ca te vei ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face cat mai mica si cu faina integrala si cereale integrale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moi