| IonutX197 a întrebat:

painea neagra ingrasa cumva? laughing) FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu este paine alba vopsita in negru, atunci ingrasa mai putin ca painea alba, din 2 motive:
- tarata (care-i da culoarea mai inchisa) este plina de fibre si
- da senzatie de saturatie mult mai repede decat painea alba, tot din cauza taratei, ceea ce reduce si cantitatea necesara organismului

Repet, cele de sus sunt valabile doar in cazul painii facute din faina integrala, neagra, cu tarate, care este MAI IEFTINA ca si faina alba.
Painea "neagra" care este mai scumpa decat painea alba este ceea vopsita (vopseaua costa suplimentar).

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ar trebui sa ingrase.

| GdX a răspuns:

Tot ce tine de panifiecatie ingrasa. Cel mai mult ingrasa painea alba, restul mai putin.

| Violleta2022 a răspuns:

Toata painea ingrasa, inclusiv cea neagra!
Daca te preocupa silueta si dietele de slabit, atunci elimina in totalitate cerealele (paine, pizza, foitaje, covrigi, fulgi de orz, ovaz, grau si porumb)si dulciurile (prajituri, gemuri, dulceturi, sucuri) din viata ta si vei slabi usor.

| LPCTSTR a răspuns:

Îngrașă, dar mai puținwinking

| ywar a răspuns:

Nu, e doar vopsita in negru. Painea neagra/alba, pe care desteptii astia in nutritie o vand precum cea de-a 8-a minune a lumii - se "invecheste" dupa 2-3 saptamani. Cum iti explici asta?

| Catalina990099 a răspuns:

Da. Nu la fel de mult ca cea alba dar îngrașă. Încearcă pâine de secară sau cea integrala de grâu.

| IonutX197 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, toate au fost bune happy. Apreciez

| DenisANO a răspuns:

Da, dar nu are atatea calorii si fainoase cat are cea alba.