| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face sosul de barbeque?

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

500 g sos de rosii, 450g pasta de rosii, 2 lg zahar, 2 lg otet, 2 lg ulei de masline, 1-2 catei de usturoi, o lg mustar, o lg chili, piper dupa gust, 4 lg ceapa.
Preparare:prajesti ceapa si usturoiul in ulei, adauga restul de ingrediente, amesteca bine si lasa sa fiarba 20 minute.Lasa la racit, apoi foloseste-l la friptura. Pofta.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Sos Barbeque
Ingrediente:
Pentru 1 litru

2 buc cepe mari
3 buc usturoi(tocate marunt)
3 buc ardei iute rosu
6 linguri ulei masline
2 linguri coniac
500gr pasta tomate
4 buc rosii decojite si taiate marunt
1 llingura suc de lamaie
2 linguri zahar brun
1 lingurita scortisoara
sare
piper

Preparare:
Ceapa, usturoiul si ardeiul(tocate marunt) se prajesc in ulei de masline apoi se sting cu coniac.
Se adauga restul ingredientelor si se lasa sa fiarba circa 20 de minute.
Se lasa sa se raceasca dupa care i se da gustul cu sare, piper.

Mentiuni:
Se imbina perfect cu preparate la gratar la orice fel de carne.

| abril a răspuns:

INGREDIENTE:
2 buc cepe mari
3 buc usturoi(tocate marunt)
3 buc ardei iute rosu
6 linguri ulei masline
2 linguri coniac
500gr pasta tomate
4 buc rosii decojite si taiate marunt
1 llingura suc de lamaie
2 linguri zahar brun
1 lingurita scortisoara
sare
piper
Preparare:

Ceapa, usturoiul si ardeiul(tocate marunt) se prajesc in ulei de masline apoi se sting cu coniac.
Se adauga restul ingredientelor si se lasa sa fiarba circa 20 de minute.
Se lasa sa se raceasca dupa care i se da gustul cu sare, piper.
Se imbina perfect cu preparate la gratar la orice fel de carne.