| Ilona_4741 a întrebat:

Cum se gateste mielul cel mai gustos?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu il prepar fara sa il marinez, ca sa isi pastreze gustul de miel. Cel mai mult imi place friptura rumenita la cuptor si pun, pe langa condimente, la sfarsit, un pahar de vin sec. Apoi imi place mult drobul de miel si mielul la gratar care este foarte bun. De asemenea, mai fac ciorba de miel cu tarhon sau ciorba de miel cu macris. Acestea sunt felurile de mancare cu miel care imi plac mie cel mai mult. Desigur se poate face miel umplut, miel la protap, miel in lut, tocanita de miel cu sos de ceapa, tocanita cu sos de smantana+paste, costite de miel cu usturoi, dar eu le prefer pe cele ce v-am scris mai sus. Pofta buna!

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite eu al las la bait cu o zi inainte(delicat, vin, fel de fel de condimente, usturoi, boabe de mustar)si a doua zi il dau la cuptor; Ce pot sa-ti spun este ca lasindu-l la bait cu o zi inainte isi pierde din acel gust de miel(sint persoane ce nu suporta mirosul si gustul ). Pofta sa ai.

Bula
| Bula a răspuns:

Cea mai gustoasa metoda de preparare este in LUT.
Atat pentru miei cat si pentru berbeci/oi/capre mari.
Metoda este folosita de ciobani in unele zone:
- se sapa o groapa adanca de cca jumat de metru, sa incapa bine animalul
- se face foc in groapa, sa se faca jar bun
- se curata animalul de partile interne (stomac, mate etc) care se indeparteaza. Exterior NU se curata (cap, blana), se lasa pe animal!
- se umpla locul stomacului cu ingrediente, dupa gust: ceapa, sare, piper, catei de usturoi, mere taiate in 4, prune uscate etc si se coasa burta
- se aranjeaza stratul gros (4-5 cm) de jar in forma de cuva la fundul gropii, se acopera cu un strat de 1-2 cm de pamant
- se introduce animalul preparat in groapa, la jar si se acopera groapa cu pamant, ne-batatorit
- se lasa timp de 6-8 ore dupa care se scoate cu grija, se curata exterior de blana, cap, coada, copite
- se taie portii si se serveste
Pofta buna!

| gaby_6466 a răspuns:

Bucata de miel asa cum e spalata bine uscata un servet de hirtie pusa intr. o tava unsa cu ulei de masline[daca ai]daca nu ulei normal 4-5catei necuratati de cuaja intregi, putin rosmarin piper sare coriandru si deasupra folie de aluminiu si lasat la cuptor cc4ore apropo o cana de apa si sa fie intoarsa bucata din cind in cind iese super

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie lasat la marinat 12-24 ore, vin, usturoi, cimbru, rozmarin, morcov, se fac taieturi mici in carne si se introduc bucatele de bacon afumat si usturoi apoi se baga la cuptor si din cand in cand se unge cu "stropeste" cu marinata