| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara pastele gorgonzola?

Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

400 gr. paste (eu prefer pene, dar merge orice tip), 50 gr. branza gorgonzola (poate fi inlocuita cu succes de Bergablu sau dorblu care sunt mai accesibile), 200 gr. branza topita cu smantana, 150 gr. smantana
Mod de preparare (timp estimat: 15 min, complexitate: redusa)
Pastele se fierb in apa clocotita cu un pic de sare atata timp cat scrie pe ambalaj. Cand sunt gata se scot si se trec sub jet de apa rece ca sa nu se lipeasca si sa nu se inmoaie. Cu cateva minute inainte de a fi gata pastele, intr-o tigaie se topeste impreuna, la foc mic, branza topita si gorgonzola faramitata. Cand sunt acestea topite se adauga si smantana. Se pun pastele in acest sos si mai se lasa un minut pe focul mic, se amesteca usor.
Mod de servire
Se servesc imediat, calde. Neaparat cu vin alb, demisec happy Pofta mare!

1 răspuns: