| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara sosul alb de lapte?

3 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Unt, faina, lapte cald, sare, piper alb, nucsoara happy

mira
| mira a răspuns:

S-ar putea sa existe mai multe sosuri cu aceasta denumire.Eu incing faina in putin unt si o sting cu lapte.Adaug sare si zeama de lamaie plus o maioneza mica si mustar.Folosesc acest sos la pestele rasol.

| dancingsnail a răspuns:

Eu il fac asa: maruntesc jumatate de ceapa, o calesc.cand capata culoare aurie pun 2 linguri de faina. o las sa se rumeneasca si sting cu lapte, las sa dea in cateva clocote si mai adaug faina sau lapte pana ce capata consistenta dorita. piper, sare, eventual niste marar. merge de minune cu piept de pui.