| KATTY_9143 a întrebat:

Cum se prepara un cocktail nonalcoolic? fundita:*

6 răspunsuri:
| cevabun.ro a răspuns:

Cocktailurile non-alcoolice sunt, in general, de tipul long-drink (peste 200 ml) si pot consta in sute de combinatii de sucuri de fructe, bucati de fructe, vanilie, inghetata, cafea, frisca, frunze de menta, sorbet si/sau alte condimente (scortisoara, nucsoara, cuisoare, ghimbir etc).

In functie de ingrediente, cocktailurile se pot prepara in blender, in shaker sau pur si simplu intr-un pahar in care se amesteca ingredientele. Se folosesc fructe pentru decor sau decoruri specifice de cocktail.

Cateva exemple de cocktailuri non-alcoolice:
- Cocktail bi-color (5 ml frisca lichida, suc natural de piersici, suc natural de cirese, cuburi de gheata)
- Shake-uri http://www.cevabun.ro/shake-din-iaurt-cu-capsuni/
- Limonada cu pepene verde http://www.cevabun.ro/limonada-cu-pepene-verde/

| Alinutza_5368 a răspuns:

Capsuni taiate, iaurt simplu plus lapte, Zahar vanilat zahar normal depinde cat de dulce vrei. si le mixezi cu mixeru. Poti sa pui dupa aia ingetata de vanile. e super bun laughing

| danco a răspuns:

Nu se pune alcool adica. sunt retete en gros pe net.

| dany7 a răspuns:

1 pahar suc de mere verzi (de fapt, poti sa folosesti orice suc de mere, rezultatul va fi la fel de delicios
daca iti faci singura sucul, cu ajutorul unui robot de bucatarie, din mere proaspete, obtii puncte in plus pentru grija pentru silueta si sanatatea ta)
1/2 pahar suc de lamaie
2 linguri zahar brun
1/2 mar verde
1 strop de lichior Curacao
scortisoara
Mod de preparare:
Amesteca sucul de mere cu sucul de lamaie. Adauga un pic de lichior albastru Curacao pentru obtinerea unei nuante mai exotice. Se toarna in pahare inalte, peste gheata maruntita. Se adauga zaharul brun (nu se amesteca).

Jumatatea de mar verde se taie felii, ce se folosesc pentru ornarea bauturii. Se pulverizeaza peste ele putina scortisoara.
Sper ca ti-am fost de folos

| Kitteny a răspuns:

E o chestie simpla, pui in aparatul de facut sucuri de fructe sau mixer, orice fruct taiat in cubulete, adaugi lapte si frisca lichida o lingura de zahar si amesteci...Delicios! fundita?happyhappyhappy

| mihaelaellena a răspuns:

Retete de cocktailuri alcoolice si nonalcoolice http://www.retetecocktail.ucoz.ro