| oceanoflove a întrebat:

Daca bag o bluza la inmuiat in apa clocotita intra la apa?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da intra daca n-a fost spalat materialu asa inainte de a face acea rochie.Dar daca bagi in apa asa,ar putea sa iasa si culorile din ea,asa ca ai grija ce faci.
Daca vrei sa se micsoreze si ai posibilitatea, spala cu apa rece, apoi usuca cu aer fierbinte, nu stiu daca sunt acolo la tine masini de uscat rufe, dar daca ai pe undeva asa ceva fa si sigur se va micsora.
Eu asa fac cand am ceva mai mare ca numar. Odata am uscat de cateva ori un tricou cu aer fierbinte si s-a facut de copil mic laughing Dar cred cal spalasem si uscase de mai multe ori in felul asta.
Bine ca eu asa usuc rufele unde locuiesc, alta modalitate nu este.Se poate si cu aer caldut sau rece dar dureaza, asa ca bagam la fierbinte si ramaneau alea de copii laughing

| sierra1 a răspuns:

Bumbac da, sinetic ba

| gothicbat a răspuns:

Depinde de material.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca nu se pune la uscat si sa se intinda din greutate (proprie).
E valabil mai ales la materiale naturale (la sintetice, mai putin).

| Demidol a răspuns:

Daca este din fibre naturale 100% ca bumbac, in, va intra la apa indiferent ca e clocotita sau rece.
Insa daca e din fibre sintetice, sau are fibre sintetice in compozitie, se va sifona aproape iremediabil.

| oceanoflove explică (pentru gothicbat):

E vascoza.

| darrio2007 a răspuns (pentru oceanoflove):

Va fi buna pentru o păpușă.