| Anonim13265464 a întrebat:

Dati-mi si mie niste idei de "dulciuri "de post sa iau la scoala sau orce altfel de mancare de post pentru scoala?

Răspuns Câştigător
| ecristinamc a răspuns:

Si eu tin post de Paste si chair te sustin.Bravo tie!
De ar fi toti copii ca tine am fi perfecti!
Deci iubita, poti face in casa clatitele (apa cu faina) pe care le umplii cu gem di le faci in forma de colt.
O alta varianta ar fi sa faci faina cu apa, pana obtii un aluat mai faramicios(cu apa, zahar, sare esenta etc-DE POST) apoi intinzi aluatul pui gem si faci corn sau ce vrei.

Daca vrei idei originale de prajituri de post cu retete iti dauwinking

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Foarte gustos este pateul vegetal cu ciuperci Hame.

| mioara a răspuns:

Draga mea voi copii nu tb sa tineti post, pentru ca mancare de post este mai scumpa decat cea de dulce.

| ecristinamc a răspuns:

Sau iubita.
Poti face asa ceva.Se potrivesc de minune pentru un pachetel la scoala:
http://www.in-familie.ro/prajitura-de-post/

Tot de post este si aceasta:

PRAJITURA CU MERE

Se amesteca:
o cana de zahar + o cana de faina + o cana de gris si un praf de copt pina rezulta un praf omogen.
Circa 1 kg de mere: se rad si se calesc (facultativ se pune scortisoara).
Tava se unge in strat gros cu aproximativ 1/3pachet margarina, peste care se presara o cana din praful amestecat, se pun mere apoi alta cana de praf si iar mere si apoi ultima cana de praf. Peste ultimul strat de praf se toarna cu lingura restul de margarina incalzita pina la stadiul de curgere.
Se coace cam 40-45 minute.

Daca doresti ceva mai bun fa asa ca mine:
Ia un set de foi de placinta din comert(in jur dr 5 lei costa si sunt de post). ia cate doua foi ca une cred ca se va rupe. ia cateva mere si calestele(adica puen intr-un tuci cu zahar si calestele acolo) apoi iei merele rase caci trebuiesc rase pana sa le calim.si pui acolo. poti face strudel pudrate cu zahar(mi-am facut eu si sunt deliciose) sau poti pune orice umplututra vrei.Hai pupici si astept raspuns cu ce ai facut

| miauu a răspuns:

Viva cips cu sare
ciocol; ata amaruie
grisini
biscuiti
saleuri
covrigi

| xibalba a răspuns:

Eugenii dobrogea, sunt gustoase si de post, un mar, o mandarina sau orice alt fruct

| Lary a răspuns:

Fructe, covrigi polonezi, eugenii

| looredanaa93 a răspuns:

Eu am gasit aici
https://deprajituri.cabanova.com

Arata foarte bine

| Snicker a răspuns:

Buna,
Tii post?
Cati ani ai? banuiesc ca pana in 17-18 ani. Eu nu inteleg chestia asta cu postul.Chiar nu se recomanda la copii ca tina post pentru ca ai nevoie de proteine de la carne, lactare, oua, etc, etc, in fiecare zi. Banuiesc ca stii ce inseamna sa tii post daca tot tii post la mancare, adica sa te abtii de la toate chestiile rele(injurat, gandit rau despre ceilalti, etc)
In fine, acum tu decizi sa ti post si in ce fel.La scoala ti-ai putea cumpara covrigei(ori de la brutarie, ori la punga), sunt si mai sanatosi decat orice ti-ai cumpara de "nepost","buscuiti", nu de aia cu crema, simpli, mai sunt si napolitane de post, desi nu sunt chiar asa bune.
Altceva nu stiu ce sa iti mai spun, ca nu prea se gassesc in magazine "dulciuri de post".
Dar oricum ce cumperi din magazin si zici ca-i mancare de post, tot au introduse prin ele ingrediente de dulce.
Deci...Eu una nu tin post. Mai tin 3 zile inainte de Paste si Craciun ca sa ma impartasesc, dar altfel...nu.Ca eu cred asa, cand oi avea vointa sa tin post, o sa tin post intr-avdevar.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Papa si pup.

| deea_8608 a răspuns:

Eugeniihee hee