| Utilizatoare123 a întrebat:

De ce cozonacul meu a iesit crud in mijloc? Precizez ca la margini a iesit ok, copt frumos. Si deasupra are crusta perfecta, ca si cand a fost foarte bine copt. Temperatura cuptorului a fost potrivita, exact ca in reteta. Si cu umplutura nu am exagerat. Am pus 50g nuca in fiecare sul. (Am facut impletit). Ma poate lamuri cineva? Multumesc si Craciun fericit!

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Depinde de cât ai pus în forma

| Utilizatoare123 explică (pentru Catrice):

Nu cred ca are legatura. Am mai copt in aceeasi forma si au iesit buni

| Catrice a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Păcat ca are. Una e 500g și alta e 450g in aceeași forma

| carevaescu a răspuns:

Nu i ai lasat sa creasca suficient, sau nu i ai lasat sa coaca suficient.
Dar viitoare, lasa i sa creasca pana devin pufosi, apoi pune-i in cuptor la o temperatura mai scazuta si timp mai îndelungat.
Cand ii scoti din cuptor, lasa i un pic sa se raceasca inainte sa i tai

| Utilizatoare123 explică (pentru carevaescu):

In total a stat la crescut 3 ore jumate, cred ca e suficient. Pana la urma cred ca voi prelungi timpul de coacere. Dar sigur vor iesi negriciosi la suprafata crying

| carevaescu a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Posibil sa fie ok 3 ore jumatate, posibil sa nu. Depinde de drojdie, temperatura, etc. Dar daca ai vazut ca sunt pufosi atunci cred ca au crescut suficient.
Cand ii coci, redu temperatura

| Utilizatoare123 explică (pentru carevaescu):

Am folosite temperatura cea mai mica. Eu am un cuptor cam "iute". Pe gaz.

| carevaescu a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Da, stiu cum e sa ai cuptor pe gaz. Si noi am ars suficienti cozonaci laughing
O soluție este sa pui mai multi cozonaci, sa se distribuie energia calorica la ma multa materie.
Am mai vazut mamaici care crapau un pic usa cuptorului sau reduceau un pic din debitul buteliei - dar asta la tara

| Dragobeta a răspuns:

A fost focul prea tare/iute.
La cozonaci se foloseste focul domol/slab ca sa se coaca in interior.
Daca focul e tare, se coc doar la suprafata. Daca ii tii mai mult, se ard la suprafata.
Daca ai cuptor care arde, pui pe laturi niste caramizi care sa absoarba focul si il va domoli pentru cozonaci.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca ai schimbat reteta poate sa fie din cauza asta.