| AvalohAlyn a întrebat:

De ce mâncatul sănătos nu este delicios? Adică mâncarea sănătoasă n-are gust prea bun.

2 răspunsuri:
| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca vegetalele sunt mai slabe caloric.

Lui Adam nu i-au mai placut doar vegetalele. A vrut sa guste si ceva carnita.

| CristinaEmma a răspuns:

Asememea vei spune invers in momentul in care devi vegetarian.
Inca de mici avem tiparit in subconstient anumite idei care mai devreme sau mai tarziu le poti lua logic si le poti schimba. Corpul tau are nevoie de hrana cu ce il obișnuiești aia va cere. Majoritatea oamenilor mananca chestii din instinct fara sa le fie foame sau pofta, deoarece se lasa pacaliti de varianta din exterior, imagini, reclame etc. Si asa ajungem ca toate acestea prin faptul ca le creem noi inconstient prin modul cum gandim sau vizualizam produsul, comanda ajunge la creier indiferent ca e corecta sau incorecta si asa apare pofta.
Asta nu inseamna ca nu te poti controla, constientiza punandu-ti singur/a intrebarea daca e bine, daca te ajuta cu ceva, daca chiar tie foame, sa faci cum iti doresti si te simpti tu mai bine.
Exista foarte multe retete vegetariene cu un gust aparte si foarte bune de asemenea.
Te provoc o saptamana: sa mananci o zi fructe o zi legume o zi ciorba doar vegetariene, crude, sau gatite cum doresti de preferat la cuptor sau fierte, condimente la alegere.
Practicand ce am spus mai sus.
Iti vei da raspuns singur/a.