| anonim_4396 a întrebat:

De ce pana în acest moment nu îmi era teama /scârbă de gândaci și acum îmi este de nici nu mai pot dormi? Sa fie din cauza faptului ca am văzut ca vin și în pat? Ca se pun pe mine noaptea când dorm? După un război cu ele acum s-au mai împuținat, cum pot extermina și ouăle? Ca ouăle nu mor de la otravă și parca nici puii, parca au imunitate. Cum pot scăpa câteva luni de ei măcar? Cu ce sa dau? Am cheltuit o groaza de bani pe otrave, derivatul lui regent și încă o soluție mai puternica dar nu au murit toate, stiti vreo metoda sa dau cu ceva sa ducă otravă în cuib? O sa chem și o firma de deratizare zilele astea sa vad poate știu ei unde ar putea fi cuibul și sa dea bine cu otravă.

Chiar îți pot transmite acele boli? De ce unii spun ca sunt inofensivi dacă ei transmit acele boli?

Exista vreo tara unde nu sunt deloc gândaci?

Sa comand acel gel Bayer Max Force IC?

Asta
https://www.emag.ro/......D022FQBBM/

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vai, ce scârboși sunt! Nu-i mai descrie.hee hee
Am amânat răspunsul, pentru a întreba pe cineva despre un spray bun. Mi-a spus să alegi de la un magazin cu produse chimicale, ori de la un magazin de bricolaj, spray Raid, un spray special pentru stârpirea lor.
Și nu il folosesti oricum, adică nu-l irosesti preventiv, prin locurile unde stii că ei circulă.
Mi-a spus sa iti transmit că ei ies din ascunziș, noaptea (mai mult), când e liniste in casa. Atunci, iei sprayul in mână și pulverizezi scurt pe fiecare goangă urâtă, nu lung, fiindcă termini sprayul si nu ucizi decat doi gandaci. Odata "atinși", gandacii ametesc si fug care-încotro, dar in cateva minute vor muri, nu iti face griji.
Secretul e să le cauti cuibul (de obicei, in spatele dulapurilor din bucatarie, sub planșeta mesei, se adapostesc unde e semiintuneric) si sa pulberizezi DOAR deasupra lor, atunci când îi vezi. Fii rapid și tu! Vezi că femelele isi duc "gogoșile" (viitorii pui) in partea dorsală/la fund, se observa cu usurinta, fiindca gogoșile dau impresia de alungire a corpului.
Dacă vezi prin casă, iei fărașul și le arunci in vasul de toaletă
Ii vei nimici, dar intr-o săptamana, cel mult, daca te duci in bucatarie de cateva ori pe noapte, vei termina cu toti.
Daca ti-au invadat si camera, inseamna că i-ai lasat sa se inmulteasca, ori poate ca obisnuiesti sa mănânci in dormitor si poate că si-au extins si ei "domiciliul".
Nu le lăsa absolut nimic ca hrană (inclusiv, in pat), nici măcar un strop de apă să nu existe in chiuvetă. O ștergi de fiecare dată cu prosoape de hartie, care absorb apa.

Si mai spune-le si vecinilor să facă curat, fiindcă ei migrează, vin pe țevi, pe sub ușă, neinvitati.

15 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Despre ce fel de gandaci vorbesti?

"Exista vreo tara unde nu sunt deloc gândaci? "

Nici gand! Sunt mii de specii de gandaci, mai mici sau mai mari, de la cei mai urati, la cei mai decorativi. Mie nu imi plac de niciun fel... Poate, cu exceptia licuricilor si carabusilor de mai. Pe cei din urma, ii mai salvam, pe cand eram eleva, din mila, pentru că baietii rai din scoala jucau ping-pong cu ei...

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

De bucătărie, de aia roșiatici, dar sunt și de alta culoare care cresc tot la aceeași dimensiune, nu sunt asa mari ca aia negri, dar nu pot scăpa de ei, am cheltuit ogramada de bani pe otrave, nu mai fac nici mâncare în casa, și când mănânc ceva imediat dau aspiratorul. Degeaba dau, ca tot apar, cred ca trebuie schimbat parchetele, sunt vechi, naibii știe unde le este cuibul, degeaba dau eu cu otrave, ca trebuie găsit cuibul, și poate fi oriunde, inclusiv sub podea, ma chinui ore în șir cu otrave, și nici un rezultat. Maine chem dezinsectia, dar tare mi ca tot o sa apară, am mai avut, dar nu ma deranjau, acum deodată nu mai am liniște din cauza lor, aproape ca nu mai pot dormi, îmi vin în dormitor și chestia asta ma omoară, cedez psihic, nu știu dacă ma tem de ele sau mi scârbă de ele, dar pana acum nu ma deranjau, dormeam liniștit, nu aveam nici o problema, și le vedeam! Acum sunt panicat! Ma omoară gandul ca se pun pe mine când dorm. Maine chem o firma ca simt ca cedez psihic, stau mereu cu ochii pe ele sa le omor, am văzut ca pot transmite boli deci nu sunt asa inofensivi cum afirma unii. Gândac de bucătărie, și gândac german.
Dar uite ca și cercetătorii afirma ca devin imuni la otrave, deci sunt greu de ucis, și lasa oua, un ou contine parca 90 de gândaci, ou sau nu mai știu cum se numește, deci dacă nu ii omori la timp, e horror, se înmulțesc într-un mod uluitor. Vreau sa vad ce fac ăștia cu otrava lor, dacă e mai eficienta decât otrava care o cumpăr eu din comerț.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai, ce scârboși sunt! Nu-i mai descrie.hee hee
Am amânat răspunsul, pentru a întreba pe cineva despre un spray bun. Mi-a spus să alegi de la un magazin cu produse chimicale, ori de la un magazin de bricolaj, spray Raid, un spray special pentru stârpirea lor.
Și nu il folosesti oricum, adică nu-l irosesti preventiv, prin locurile unde stii că ei circulă.
Mi-a spus sa iti transmit că ei ies din ascunziș, noaptea (mai mult), când e liniste in casa. Atunci, iei sprayul in mână și pulverizezi scurt pe fiecare goangă urâtă, nu lung, fiindcă termini sprayul si nu ucizi decat doi gandaci. Odata "atinși", gandacii ametesc si fug care-încotro, dar in cateva minute vor muri, nu iti face griji.
Secretul e să le cauti cuibul (de obicei, in spatele dulapurilor din bucatarie, sub planșeta mesei, se adapostesc unde e semiintuneric) si sa pulberizezi DOAR deasupra lor, atunci când îi vezi. Fii rapid și tu! Vezi că femelele isi duc "gogoșile" (viitorii pui) in partea dorsală/la fund, se observa cu usurinta, fiindca gogoșile dau impresia de alungire a corpului.
Dacă vezi prin casă, iei fărașul și le arunci in vasul de toaletă
Ii vei nimici, dar intr-o săptamana, cel mult, daca te duci in bucatarie de cateva ori pe noapte, vei termina cu toti.
Daca ti-au invadat si camera, inseamna că i-ai lasat sa se inmulteasca, ori poate ca obisnuiesti sa mănânci in dormitor si poate că si-au extins si ei "domiciliul".
Nu le lăsa absolut nimic ca hrană (inclusiv, in pat), nici măcar un strop de apă să nu existe in chiuvetă. O ștergi de fiecare dată cu prosoape de hartie, care absorb apa.

Si mai spune-le si vecinilor să facă curat, fiindcă ei migrează, vin pe țevi, pe sub ușă, neinvitati.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Apropo, nu da banii aiurea pe acel gel, fiindca iti poti face treaba si cu produse mai putin costisitoare, dacă știi să le folosesti.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Trebuie găsit cuibul altfel e imposibil sa le starpesti. E război, o femela depune un ou și acel ou are 90 de gândaci, deci dacă sunt 5 femele = deja ști rezultatul, trebuia nimicite la început, acum e război ca vin și pe la tocul ușii, rama ușii, au o capacitate incredibila de a se infiltra și într-o gaura cât un ac mic de cusut. E imposibil sa izolezi apartamentul, e vechi, și peste tot se pot strecura, nu știu cum au capacitatea asta, dar e incredibil, am analizat atent, și întra și sub ușa, și pe rama de sus de la ușa, de fapt, toată rama ușii. Se pun pe tine fără nici o jena /teama, dar când le observi imediat te simt, aceste insecte sunt impresionante, au imunitate și la otrave unele, nu mor! Devin tot mai imuni parca. Nu rezolvi nimic cu raid fiindcă tot apar, nu știu de unde vin, o sa fac curățenie generala, arunc tot ce e vechi din casa, apartamentul va fi pus la vânzare, vreau sa uit de apartamentul asta, dacă nu ar fi vecini, și nu as fi nici eu în el, as avea separat o locuință, as prefera dacă as fi un milionar sa explodeze, sa ia foc! Sa nu mai existe pe harta.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Și pe tine s-au pus, dar nu ști tu ca dormeai rolling on the floor nu cred ca exista apartament pe lumea asta care sa nu fi avut acest insecte hidoase ori cât de curat ar fi el, astea tot vin, dacă nu de la tine, vin de la vecini, noi vom dispărea ca specie definitiv, dar astea nu vor dispărea nici în milioane de ani, numai dacă va distruge soarele planeta vor dispărea laughing da aia mari și negri sunt și mai horror rolling on the floor

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

NU! Din fericire nu am avut in propriul apartament (Doamne fereste!). Nimeni din bloc nu are nici măcar in prezent.E curat si elegant si in scara blocului. E numit "blocul polițiștilor" (pentru ca majoritatea lucreaza in politie) Poate ca se tem și gândacii să locuiască pe lângă ei.hee hee

Dar, da, m-am intalnit cu unul de bucatarie" in camera unui hotel, cand am fost pe litoral... E mort. ))

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

La mine în familie sunt mulți care nu se tem de gândaci, unii ii starpea cu mana, și maica-mea ii omora cu mana, niciodată nu se temea de nimic cât era în viata, nici de păianjeni, nu mai eu nu știu cu cine semăn de sunt asa speriat de bombe, cu părinții mei nu semăn deloc, ăștia nu aveau teama de nimic, sau depresii, anxietate, atac de panica, aveau mai putina școală, dar munceau de rupeau, eu sunt trantor cronic, dar și depresia ma făcut KO. Nu pot sa realizez cu cine semăn. Dacă ăștia maronii ii vezi asa înspăimântători, îmi închipui ca cei mari negri de canal ți ar provoca un soc emoțional dacă aveai vreo 15 în casa, sau s-ar pune unul de ala mare pe tine fix când te ai trezi laughing nu cred ca ți-ai mai reveni rolling on the floor
Noi ne plângem de gândaci și alții sunt uciși în propria toaletă de șerpi! Pana la urma sunt inofensive.
Deci ești păzită bine dacă e asa cum ai mentionat, dar eu am văzut gandaci și în apartemente de lux, curățenie lux! Ești norocoasa, te iubește barbosul, te-o ferit de extrarestrii laughing cred ca majoritatea femeilor/fetelor au fobia de gândaci, dar unele nici 1% nu simt nici un fel de emoție, frica, spaima fata de gândaci. Lor le e teama mai mult decât ne e noua de de ei, cu toate astea se pun fără nici o retinere pe noi, dar când ne observa ca vrem sa le omoram imediat ne simt! Pe mine nu m-au deranjat pana acum, acum nu știu e se petrece cu mine de sunt asa terorizat de ele.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e mai mult scârbă de ei, aș arunca și mărul, dacă mi l-ar atinge. Nici de șerpii de câmp nu mi-e atat de silă. Ăia măcar isi văd de drumul lor. Te asigur că sunt blocuri care nu se confrunta cu așa ceva, cel putin, in apartamente. Acum, stau la casă, dar pot să mă duc la apartament la orice ora din zi sau noapte că totul e in siguranță.
Ești bărbathee hee, ia si tu niste spumă poliuretanică, silicon sau acrilat pentru reparatii si acopera toate găurile existente, izoleaza totul, incat sa nu mai aiba pe unde sa se strecoare, nici măcar furnica.
Leneș nu cred că ești, ci poate doar lejer. Iar dacă ai de gand să te muți, fă-o, daca iti permiti de a alege un apartament dntr-un cartier mai select
Altfel spus, If you don t like where you are, move. You are not a tree.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Nu știu ce se petrece, înainte nu ma deranjau, aveam și înainte, veneau de la vecina, dar acum nu știu de ce sunt asa panicat de ele, nici nu mai pot dormi aproape laughing chem mâine firma de deratizare, sper măcar pentru o săptămână să rezolv problema, după o chem din nou, sau la 2 saptamani, nu am încotro. Da, pana în primăvara va fi vândut!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Dar faptul ca transmite boli e un mit sau? Sunt date oficiale ca cineva sa îmbolnăvit de tuberculoza sau altele boli în urma contactului cu gândaci? La mulți în apartamente sunt efectiv o invazie de gândaci și nimeni nu o întrat în spital, sau sa se îmbolnăvească, sau sa relateze la știri ca gândacii le-o transmis n boli lui x sau y. De căpușe am auzit ca transmit boli, dar de gândaci nu prea, sau pana și de țânțari am auzit ca s-au produs decese, sau anumite probleme, dar de gândaci never. Poate dacă dormi cu gura deschisa și iti întra în gura, dar mulți dorm cu gura deschisa, și din nou, nu s-a întâmplat. nimic sunt sigur cu nimeni ( i think so.)

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce spui că ești panicat de ele? Te temi doar de femele? Cu gândacii masculi nu ai treabă? )) Deci, iti plac femelele... ))

Inainte de a chema angajatii unei firme de deratizare, ocupă-te de ce ti-am zis, că altfel, degeaba arunci banii. happy
Vin de la vecini si iar incep vizitele...
Vorbeste cu seful de scară, apoi cu administratorul blocului, vezi cand este program de Servicii administrative (e afișat unde plătiti taxele) si depuneti o cerere scrisă. Aceasta ar trebui înmânată de seful de scară, cu semnatura tuturor locatarilor Adunati bani, ori se ia din fondul blocului si faceti dezinsectie in tot blocul, cel putin, pe scara voastra. daca ceilalti se opun.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu că sunt purtători de microbi, atât. Mici scârboșenii.
Tuberculoză de la gândaci?! Mă îndoiesc.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Da,cica transmit hepatita A, astm bronsic, holera și anumite alergii precum urticaria.

| Lukasssz a răspuns:

Nu stiu cred ca are legatura cu faptul ca in timp, noi oamenii ne schimbam perspectiva asupra unor lucruri, ca de exemplu mie inainte imi era frica de paienjeni de muream, dar acum chiar nu mai imi e frica, adica i-au papucu` si ii omor laughinglaughing

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

Dar dacă se pune unul pe tine farasa știi cum crezi ca ai reacționa? Ca gongile se pun pe tine, nu le e teama, sunt inofensivi, da da dar pot transmite boli. Sa încerc sa iau una în mana? laughing daca iau una mai mare în mana scap de problema asta? rolling on the floor sau e în zadar? Paienjenii sunt periculoși, și pare o fobie mai lugubra decât fobia de gândaci. Nu știu pana acum de ce nu ma deranjau, și acum ma terorizează laughing