blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

De ce se cheama borsul bors si ciorba ciorba? (stiti voi, ciorbita de vacuta si bors de vita)

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cei doi termeni pot deveni uneori sinonimi, pentru ca desemneaza o fiertura de legume acrita si cu multa zeama.Cuvantul "ciorba"provine din limba turca si se foloseste mai mult in Muntenia si Oltenia."Bors"isi are originea in limbile rusa si ucraineana(conform DEX) si se regaseste in exprimarea moldovenilor. Unele gospodine fac o distinctie neta intre "bors"acrit chiar cu bors de tarate si ciorba acrita cu otet, zer, lamaie, corcoduse, zeama de varza.Altele se conformeaza zonei sau denumirii consacrate de comert. Mira

1 răspuns:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Borsul de vita e acrit exclusiv cu... bors, evident. Si destul de mult (pe la jumatate de litru).
Ciorba de vacuta poate fi acrita si cu altele: acrita cu lamaie sau sare de lamaie, acrita cu soacre, acrita cu zarzare and so on.