| JayLeno a întrebat:

De ce userii TPU nu se mai obosesc sa raspunda cat mai detaliat intrebarilor puse? observ ca din ce in ce mai multi useri raspund doar postand link-uri ale altor site-uri de multe ori fara nici o legatura cu intrebarea pusa, observ useri care isi fac reclama blog-ului propriu cu video descarcate de pe youtube, observ multe intrebari care se repeta chiar obsesiv... nu se poate face nimic? straight face

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Te sustin 100%... daca te consoleaza cu ceva happy

12 răspunsuri:
| JayLeno explică:

Nu intamplator intrebarea a fost pusa aiciwinking vad ca o parte din persoanele vizate s-au si activat, chiar "oparit"... chill happy cred ca toti apreciem mai mult un raspuns direct si clar, venit din propria experienta decat un link aruncat la intamplare. toti suntem aici sa ajutam o cauza, un om... nu un blog. nu va zgarciti, un raspuns din "2-3" cuvinte nu este un lucru chiar atat de greu de dat daca cunoasteti. @retetevideo iti doresc sa ajungi in curand expert... youtube daca asta te face mai fericit happy ai scris aici mai mult decat in toate raspunsurile tale luate impreuna happy

| JayLeno explică:

Pfuai laughing... mi-au sarit in cap toti bloggerii, chill out happy nu vreau sa ma cert cu nimeni, nu caut sa intru in "guralumii"...eu doar am pus o simpla intrebare, sunt un simplu user straight face daca va consoleaza cu ceva va urez mult trafic happy

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa zicem ca intrebarea ta n-are nimic de-a face cu gastronomia happy In rest ce sa-ti spun - sunt foarte multe critici la adresa celor care posteaza. Este firesc ca la intrebari care se repeta sa dai link-ul catre pagina de pe TPU unde s-a mai raspuns asa. Eu nu am mai raspuns prea mult in ultimul timp si n-am observat cine isi face
reclama. Totusi parerea mea este ca referitor la site - probleme aparute pe TPU sa se posteze la cafeneaua TPU sau sa se scrie pe blog. Ne-a rugat Raluca anterior.
A mai existat aceasta problema (cu publicitatea pe TPU) si pana la urma s-a rezolvat, intrebati-o pe Raluca sau pe Brigaela.

Bula
| Bula a răspuns:

Un raspuns poate sa fie, de multe ori, si scurt, clar si concis, chiar daca intrebarea este lunga si "stufoasa".
Este mai usor sa te lauzi cu cunostintele altora.
Astia nu-si bat mintea cu cautarea unui raspuns, din simplul motiv ca... n-au!
E mai usor sa cauti un raspuns pe google si sa copiezi textul gasit sau doar link-ul.
Cautarea pe Google si/sau alte motoare de cautare ar trebui folosita mai degraba de cei care pun intrebari si doresc sa obtina cat mai multe raspunsuri detailate.
Eu, personal, am postat cateva linkuri ca raspuns, doar cand ore intregi nu s-a dat nici un raspuns relevant pe TPU. Consider ca, in acest moment chiar este un ajutor sa gasesti vreun site mai "ascuns", care discuta la obiect despre tema solicitata in intrebare.

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru ca si userii au un timp limitat si daca internetul este plin cu raspunsuri la intrebare, ce rost mai are sa mai formuleze alte raspunsuri ample dar care au acelasi continut spus in alta forma. Postind linkurile, ii inveti sa caute si pe altii. (Unui flamind nu-i da peste, da-i o undita si invata-l sa pescuiasca!)

tundenana
| tundenana a răspuns:

Da rai sunteti... nimeni nu s-a gandit la faptul ca unii care pun linkurile altor site-uri au cautat sa gaseasca un raspuns... si asta are o latura buna... poate a pus cineva o intrebare si nu stiu despre ce e vorba dau un google si vad explicatiile ...si asa a ajutat si pe cineva si a invatat si el... cei care pun linkuri aiurea da intr-adevar sunt multi si e deranjant intr-adevar... insa de ex eu daca vad o intrebare la care am mai raspuns si mi se pare destul de importanta atunci caut raspunsul meu personal si ii dau linkul sa nu ma repet eu a 2 sau a 3 oara... in legatura cu reclama la blog... eu obisnuiesc sa pun linkuri din blogul meu personal nu zic ca nu, mai ales cand e vorba de dieta Atkins... si nu o fac pentru ca sa imi fac reclama crede-ma site-ul meu este gratuit nu e platit nu urmaresc nimic... nu castig nimic cu faptul ca intra 10 sau 100 de useri pe site-ul meu NU... scopul meu este sa ajut lumea pentru ca pe mine ma preocupa aceasta dieta si cei care o tin pot gasi retete la mine in pagina care corespund dietei... stii ce greu e sa ti o dieta si sa nu stii ce sa gatesti? eu asa incerc sa ajut pe altii daca eu tin dieta asta si oricum imi fac de mancare atunci de ce sa nu postez retetele mele si altora... crede-ma ultimul lucru pe care il vreau e sa imi fac reclama... pentru ce? nu castig nimic... o fac din placere si o fac pentru mine... si sunt sigura ca si restul lumii tot asa gandeste poate sunt unii care urmaresc sa isi faca reclama dar marea majoritatii vor sa ajute lumea normal nu vorbesc de pustanii care nu stiu ce e sexul, cand le vine si le trece ciclul sau cand pot ramane gravida... vorbesc de acei oameni care sunt aici si dau raspunsuri bun cu linkuri cu tot... si asta conteaza... din nou ne cramponam de amanunte care nu ajuta la nimic... singurul lucru folositor din intrebarea ta (parere personala) este de ce se repeta obsesiv unele intrebari... intr-adevar ar trebui redirectionate la raspunsurile deja date de o mie de ori...
cu respect Tunde

tundenana
| tundenana a răspuns:

Andreutz eu mi-am exprimat parerea... nu te contrazic pentru ca nu cred isi are rost aici... nu ma supara nici cuvintele dure pe care le -ai spus... sincer sunt o persoana foarte sigura si hotarata in ceea ce fac si ce gandesc... asa ca fiecare are dreptul sa aiba diferite opinii... oricum nu exista comunitate fara unii care mereu vor altceva decat restul, mereu sunt inpotriva celorlalti nici TPU nu este exceptie si e normal (nici un apropo bineinteles)...

| andreutz a răspuns:

Falsule! laughing))

| andreutz a răspuns:

@tundenana nu suntem rai... dar asta e realitatea.tocmai cei care se dau "raniti" sunt cei in cauza happy nevinovatii, saracii de ei! fara nici un apropo binenteles...cred ca ar fi 3 categorii de oameni aici...1 Baietii buni(nu ma refer la sexul masculin in special, este doar o generalizare), cei care chiar vor sa ajute cu adevarat, chiar daca uneori (repet: UNEORI!) mai gresesc, este fara intentie(cu si fara google). 2 Cei indiferenti: cei care cauta pe google, apoi copy paste si gata...si daca nu stiu sa foloseasca google, scriu si ei din auzite... fara sa verifice sau sa stea pe ganduri daca o fi corect sau nu...macar sa raspunda si ei acolo... poate or mai creste si ei in top big grin si 3: Mistocarii ...care profita de orice subiect pentru a iesi in evidenta...si il trateaza "la misto". Sufera de boala "nebagarii in seama", boala cu urmari f grave happy exemple ar fi...sunt de acord ca putin umor nu strica, chiar este indicat, dar nu bataie de joc! inchei prin a imi cere scuze pentru duritatea cuvintelor, dar chiar cred asta...si nu ma deranjeaza criticile voastre happy [acum sunt curios cate zeci de voturi "stupid" va primi acest raspuns laughing) ]

| ghidcumparator a răspuns:

Daca am pus un link catre un site am facut-o pentru a ajuta in primul rand, in al doilea rand nu am cum sa scriu text html aici, si in al treilea rand nimeni din cei de aici nu-si petrec timpul ca nu au altceva mai bun de facut.
Cel mai simplu este pe lumea asta sa-i tragi pe ceilalti la raspundere. Tu esti perfect?
Poti face ceva pentru tine?
Noi de pe aici te putem ajuta cu ceva? esti la sectiunea gastronomie, poate ar trebuie sa pui o intrebare la politic si poate una la la filozofie.

| GuraLumii a răspuns:

Si tu ce faci?
iti permiti cam multe perntru ca esti cam rasfatat de locul pe care-l ocupi. Si nu-ti inteleg frustrarea, este foarta interesanta ideea cu blogul cu retete video explicate pe limba noastra, una este sa vezi 3 poze si una este sa vezi un film la o reteta.
Tine-o tot asa retetevideo, ca de carcotasi nu vom scapa niciodata, a pus o intrebare ca sa se bage si el in seama.
A reusit, dar i-a iesit prost. Pacat.

| oferteimobiliare a răspuns:

Consider ca este o intrebare capcana.
Chiar si tu ai raspuns la intrebari cu trimitere la linkuri din alte situri, chiar si tu ai raspunsuri formate dintr-un singur cuvant.
Iar legat de faptul ca sunt intrebari,, care se repeta obsesiv,, este o vorba:repetitia este mama invataturii.
Deci?
N-ar stica sa-ti ceri scuze, cel putin lui retetevideo care nu are nici un raspuns dat la,, voia intamplarii,, la nici una din intrebarile la care a raspuns aici pe TPU. Si inca ceva:conteaza calitatea in primul rand, nu cantitatea sau numarul de intrebari la care se raspunde doar pentru cateva puncte. Corect?