| Contnew a întrebat:

De fiecare dată când mă bărbieresc mă umplu de sânge în zona mustății și la bărbie. Nu mai suport. Cât costă la salon epilarea cu ceara? Deși e fiul gros, o sa doară

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai cosuri sau nu iti inmoi părul de pe acele zone indeajuns?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te barbieresti corect: in sensul de crestere a firului de par, adica numai de sus in jos (de la cap spre barbie), fiindca invers (cum dai tu), retezi firul de par si asa ajungi sa te umpli de sange si sa te doara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Recomand un aparat de ras electric

| doctorandus a răspuns:

Cumpără aparat de ras electric. Ăla cu folie e cel mai bun pentru piele.

| dullcat a răspuns:

Probabil e din cauza lamei tocite.Foloseste un aparat clasic, de metal, la care schimbi doar lama periodic.

| relian a răspuns:

Foloseste spuma sau gel, mai intii dai bine pe fata cu apa calda, dar nu asa odata, dai acolo 2-3 minute pe fata cu apa calda. Dupa cu o pensula sau pamatuf de ala pentru barbierit, dai cu spuma sau gel, dai bine, la fel cateva minute, sa se inmoaie parul, apoi te apuci sa tai, dar prima data in sensul in care cresc firele, mai exact de sus in jos.

Dupa dai iar cu spuma, si poti lua in sens invers de sus in jos, pe fata ta, adica invers decat cresc firele de par.

Dupa ce ai terminat, sigur nu o sa te tai deloc.Dar te poti irita daca lama nu mai taie bine, nu folosi o lama un an :))
Foloseste si tu Gillette de ala cu 5 lame, dar nu de alea la punga, cred ca stii despre ce vorbesc, este un aparat la care atasezi lama, cele mai bune is alea galbene, gillette fusion 5 proshield, au si o crema ceva, te simti bine dupa.

De asemenea poti da dupa ras fctie de ce ten ai, cu o crema dupa ras, sau cu ceva astringent, asta daca ai pielea grasa.

Deci daca ai tenul mai gras nu folosi creme, folosesti Tar sau ceva genul ala, chiar de te ustura e de bine.

Sa te epilezi, la barba, e bun si asa, daca ai bani du-te, daca smulgi firele o sa creasca mai greu, dar oricum sa faci asta si la o saptamana - doua unde ajungi, te costa prea mult si de fiecare data o sa te doara.

Cum am spus tu te tai ca nu stii sa te barbieresti.Cauta pe Youtube video, iti arata aia acolo ce am spus si eu, dar cauta in engleza.

Am vazut acu recent, cel putin acum am vazut eu, un aparat de asta de ras, care foloseste lama clasica, zic aia ca nu te tai nicicum, dar aparatul costa undeva la 80 dolari cel mai ieftin, din aluminiu, au si din titan dar costa peste suta de dolari.

Iti zic cum se numeste, macar asa ca idee.Henson razor, cauti pe www.hensonshaving.com si vezi despre ce este vorba.
Aparatul il ai toata viata, lamele caslice ce le foloseste is cele mai ieftine de pe piata.

Eu am Gillette de ala fusion5, dar la care nu se roteste capu, ala nu-mi place, e un model inainte de ala, e si la tine acolo, costa cred cam 60 de lei sau ceva pe acolo, vine doar cu o lama.

| johnnny123 a răspuns:

Păi și ai de gând să te epilezi la salon o dată la 3 zile, sau cum? Că doar mustața crește repede.

Există o grămadă de soluții să te bărbierești confortabil. Cea mai bună este aparatul electric

| StoicAnalysis a răspuns:

Ia un aparat de ras electric.

| ALM2000RO a răspuns:

Dă-te cu spumă de ras înainte pe toată suprafața pe care urmează s-o razi. Și vezi să fii bine spălat pe față atât înainte de a te da cu cremă, cât și după ras.

| Keky a răspuns:

Epilarea nu e definitiva. Parul va creste rapid.
Te sapunesti bine, foloseste spuma de ras...