| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta poti da ciocolata copiilor?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Abia de la 2 ani dar si atunci ai poti da ciocolata alba, evita ciocolata normala deoarece cacaoa are diverse reactii.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De pe la doi ani jumatate, trei poti incepe cu o patratica mica (cum sunt cele de la Primola) la 2-3 zile. Da-le ciocolata neagra, amaruie, nu ciocolata alba sau cu umpluturi. Pe la 5 ani poti sa le dai deja doua patratele mici pe zi, cantitate care trebuie sa ramana nemodificata pana pe la 9-10 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

De la varsta de 2 ani, dar nu mai mult de 1 "patratica" saptamanal. Mai tarziu se poate mai des, dupa varsta de 3 anisori.
Nu uita: dulciurile strica dantura!

| Lory_2572 a răspuns:

Ciocolata este contraindicata inainte de varsta de 2 ani. I Cacaoa este foarte greu de digerat pentru bebelusi. Ciocolata contine cafeina si chiar in cantitati considerabile, fiindca patru patratele de ciocolata reprezinta doza de cafeina dintr-o cafea expresso. De aceea este atat de ferm contraindicata in cazul copiilor. Ei sunt foarte sensibili la cafeina din cauza careia devin agitati si prost dispusi.