| Meme10Memu a întrebat:

De unde dieta vegana, de la Adam si Eva inainte sa pacatuiasca atunci cand mancau numai urzici si loboda si fructe?

Răspuns Câştigător
| sayWhaaat a răspuns:

Dieta vegana provine de la niste idealisti. E pe principiul "sounds good, doesn't work".

22 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Si dupa ce au pacatuit, ce au mâncat? Au tăiat șarpele si l-au pus pe grătar?

| doctorandus a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ba da, se poate trai OK cu dieta vegana, cu conditia sa consumi alimente fortificate cu ce le lipseste veganilor. Atat ca majoritatea veganilor sunt prea prosti sa urmeze o dieta vegana echilibrata.

| sayWhaaat a răspuns (pentru doctorandus):

Problema e ca trebuie sa mananci mult mai mult ca sa-ti asiguri numarul necesar de proteine / zi, ca vegan. Daca faci si sala, inchipuie-ti cum e sa mananci 150g proteine ca vegan, zilnic.

Si mai e si problema banilor, sunt aproape sigur ca e mai scump sa fi vegan, desi e la fel de posibil sa gresesc, nu e o parere documentata. Dar chiar si asa, prima problema ramane.

| Bizon95 a răspuns:

Nu aveau nevoie de mancare si apa
https://en.wikipedia.org/wiki/Inedia
https://jurnalul.antena3.ro/......20209.html
asta e in engleza dar e mult mai mult decat aia din romana unde sunt 3 randuri:
https://en.wikipedia.org/wiki/Inedia

cat despre veganii din ziua de azi:
https://filmeonlinehd.ro/2019/10/20/the-game-changers-2019/

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Inedia este o baliverna. Niciodata persoanele care au pretins ca au inedia nu au trecut testele stiintifice in privinta asta si au gasit tot felul de scuze tampite de ce nu le-a reusit.

| doctorandus a răspuns (pentru sayWhaaat):

Exista si atleti vegani. Dar bineinteles e mult mai simplu de practicat o dieta omnivora echilibrata decat o dieta vegana echilibrata.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, asa e, daaar, daca intrebi ce mancau Adam si Eva, atunci asta poate fi un raspunswinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru GouDidodino):

Daca ar fio fost indieni ar fi mancat sarpele si ignorat marul => toata lumea era fericita.

| Meme10Memu explică (pentru GouDidodino):

Da.

| Meme10Memu explică (pentru sayWhaaat):

Inseamna ca cei care vor sa ajunga vegani ca Adam si Eva ar trebui ca pe langa rugaciuni intensive sa dea si mai multi bani pe buruieni, fructe si legume iarna.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Vegan transfuzat pentru a primi toate mineralele si vitaminele.

| Meme10Memu explică (pentru sayWhaaat):

Suna bine pentru ca nu se mai chinuie sa taie, sa ucida, cu constiinta incarcata, animale.

Cica si plantele sufera cand sunt taiate. Plantele au seva in loc de sange. Cand e taiata o buruiana seva acesteia se prelinge pe coasa sau pe cutit.

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Antena3. Misto articol. Cica daca votezi cu PSD nu vei mai avea nevoie de mancare si de apa. La cat de scumpe vor fi, nici nu-ti vei mai permite.

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Da, asa e!
insa mult mai tare e juramantul soimilor patriei (asa se numeau copii de gradinita pe vremea lui Ceasca)

Jur cu mana pe fundita
Si cu, kurul pe olita
Sa cresc mare si voinic
FARA SA MANANC NIMIC big grin

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Inseamna ca esecul veganismului e o dovada ca Adam si Eva, asa cum sunt ei vegani prezentati in biblie, nu au existat niciodata.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, Adam si Eva nu au existat niciodata, insa daca tot vorbim de fantezie si cum se hraneau niste personaje fantastice, atunci Inedia e un raspuns pertinent, pentru ca e tot fantastic, deci hranim fantezia cu fantezie big grin

cat despre veganism, parerile sunt foarte impartite
am postat un link, il mai postez odata:

https://filmeonlinehd.ro/2019/10/20/the-game-changers-2019/

acolo e vorba de Arnold Schwarzenegger si atleti de top care sunt vegani, si care sunt cu adevarat de top, inclusiv cel care a ridicat cea mai mare greutate din istorie: 555kg

inainte de a ma uita la filmul ala nici eu nu credeam o iota din veganism, acum insa imi dau seama ca TREBUIE NEAPARAT SA STII CE FACI adica sa nu faci veganism dupa ureche, ca poate merge, iar asta NU E USOR DELOC si iti trebuie nutritionist cu adevarat profesionist, altfel poti sa iti distrugi sanatatea!

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Si povestea aceea sf in care cei trei evrei erau mai voinici ca vegani decat babilonienii omnivori sub domnia lui Belsatar. Cartea biblica Daniel.

Daca veganismul ar fi sanatos nu ar fi nevoie de combinatii sofisticate si echilibrate de buruieni si alte plante si suplimente artificiale cu B12 etc.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

happy
daca nu te uiti la film, nu am nici un argument, decat ca fiecare crede ce vrea tongue si ca pe mine m-a convins

si sunt asa de multe informatii contradictorii, ca nu ai cum sa stii care e reala si care nu, si toate cu "studii"

| Meme10Memu explică (pentru Bizon95):

Si povestea aceea sf in care cei trei evrei erau mai voinici ca vegani decat babilonienii omnivori sub domnia lui Belsatar. Cartea biblica Daniel.

Daca veganismul ar fi sanatos nu ar fi nevoie de combinatii sofisticate si echilibrate de buruieni si alte plante si suplimente artificiale cu B12 etc.

| Bizon95 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mama draga, filmul a fost foarte bun, m-am uitat in gluma la vreo 3-4 minute si nu m-am mai oprit pana nu l-am terminat, si a reusit serios sa dovedeasca ce vroia sa dovedeasca

chiar cand e vorba de B12, se pare ca nu e produs de animale, ci de bacterii, iar animalele o iau doar pentru ca mananca de pe jos, de pe pamant, in plus animalele sunt hranite serios cu hormoni si vitamine (inclusiv B12) in ziua de azi, mai ales puii, DE ASTA SUNT SIGUR, am vazut dintr-o tona de surse, inclusiv cele de la tara care ar fi bio, am vazut la stiri nu in vreun documentar cum taranii sunt invatati sa tina puii in lumina continua (ca sa se hraneasca continuu) si cumpara mancare speciala plina de hormoni, foarte ieftina, de la distribuitor care e chiar la ei in sat

totusi eu nu ma apuc de veganism, pentru ca nu am destui bani, timp si chef sa alerg dupa toate legumele necesare, si apoi sa mai stau si sa le gatesc, ca sa nu ma simt vaca rumegatoare si sa am totusi placerea gustului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Poți să crești in masa musculara bine mersi, nu trebuie sa bagi 2g/kg a fost demult demolat mitul asta.