| zamfira a întrebat:

Dragii si dragele mele,
Doresc sa va intreb daca va schimbati modul de a gati in functie de schimbarea de anotimp. Adica: vara gatiti mai rar si mai usor (mai multe salate), iarna gatiti mai consistent si mai complicat (pentru masa de Craciun, de exemplu). Cum se intampla la voi treaba asta cu gatitul, se schimba sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, eu nu gatesc laughing
Dar gateste maica-mea.Vara,eu nu mananc fripturi sau mancare calda, in general.Prefer o pleskavica laughing
Asa ca face mai multe salate de legume, eventual cu piept de pui sau peste.Sau salata de conopida, vinete, boeuf(sau cum se scrie), ciuperci, etc.

Iarna, mancam compoturi cu piure si fripturi, cel mai des.Si muraturile sunt la ordinea zilei.Mai ales ardeii umpluti cu varza sau rosiile alea verzi, mici, bagate in borcan.

Primavara, iarasi multe legume, apare ceapa verde proaspata, care mie imi place foarte mult.Mai tarziu, apare si salata verde love struck si multa branza, cas sau telemea

Ptr masa de Craciun, de Paste, de anul nou, sau cand avem vreo aniversare in familie(noua ne place sa gasim cat mai multe pretexte sa mancam mult si nesanatos laughing ), iti dai seama...sapte feluri de mancare, ce-i place fiecaruia,+prajituri+inghetata

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Intradevar eu schimb meniul vara mancam mai multe mancaruri usoare, iar iarna mult mai multe mancaruri consistente.

| Dara a răspuns:

Da e o schimbare. Cum vine caldura folosesc mai rar aragazul, mancam mai multe salate, foarte multe lactate si branzeturi, insa iarna gatesc mai des si mancarea e mai consistenta. Pentru masa de Craciun am cateva retete mai speciale.

| Dan a răspuns:

De preferat vara asa cum ati spus, iarna putin consistent, mai multe fructe vara, toamna, iarna.

| Misterious a răspuns:

Nu, nu se schimba am stat sa ma gandesc putin sa fiu sigura..sarmalele se fac si pe timpul altor anotimpuri..se gateste porc si vara...racituri respectiv piftie se face si in alte anotimpuri..salatele sunt prezente si iarna...fructele la fel..ciorbitele de legume la fel..nimic nu se schimba.