| Dedesweet a întrebat:

Folia de aluminiu este sau nu recomandata pentru a coace in cuptor?

9 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Fara folie de aluminiu in cuptorul cu microunde!

| Peaches a răspuns:

Da, poate fi folosita folia de aluminiu la copt in cuptor, dar nu in cuptorul cu microunde. Apoi depinde de ce vrei sa coci. Nu ai sa coci prajituri in folie de aluminiu ci peste, cartofi...
Sper ca asta ajuta. Have fun!
Fundita?winking
~Roxetta

| TequilaG a răspuns:

Da.

| Culinar a răspuns:

Buna,
nu este recomandata dar se foloseste. Daca ai cum, eu zic sa eviti folosirea foliei de aluminiu, foloseste hartia de copt! Sa sti ca mult mai gustos este un peste gatit in hartie de copt decat in folie de aluminiu, incearca!
_Macrou la cuptor in folie de aluminiu
http://www.preparatedevis.ro/......miniu.html
_Macrou la cuptor in hartie de copt
http://www.preparatedevis.ro/......-copt.html

| EuDeeu a răspuns:

Folia de aluminiu nu iti este de ajutor pentru a coace ci hartia de copt! Este o hartie speciala, care se aseaza in tava pentru a impiedica alimentele sa se lipeasca de aceasta (de tava). Nu orice hartie este buna pentru treaba asta. Nu confundati hartia de copt cu hartia cerata pentru impachetat. Nu este acelasi lucru, desi seamana. hartia cerata se lipeste de mancare infiorator de tare.

| alexrock16 a răspuns:

SE foloseste

| IuliaWd a răspuns:

Nu este recomandata pentru ca este toxica

| anamariairina36 a răspuns:

Folia de aluminiu nu se foloseste la coacere decat daca vrei sa coci peste in cuptor(din ce stiu eu). Pentru orice alta intrebuintare cred ca ar fi mai bine sa folosesti hartie de copt(pentru prajitiri de exemplu) sau altceva.