| anonim_4396 a întrebat:

Frigiderul meu miroase ciudat desi nu s-a stricat nimic in el si nici nu e nimic care sa miroasa puternic. Cum pot sa scot mirosurile?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Spala-l temeinic cu concentrat de otet (se gaseste in magazine) dupa care cura-l cu apa cu detergent si sterge-l bine cu o carpa uscata. Lasa-l sa se aeriseasca vreo doua ore dupa care nu o sa mai miroasa. Daca nu functioneaza inseamna ca ai pus in frigider un sconcs.

19 răspunsuri:
| stardeea a răspuns:

Dupa ce il stergi cu otet, pune intr-o cescuta putina vata si otet si lasa-l in frigider.

| AlinaBulina a răspuns:

Spala-l foarte, foarte bine. Daca inca mai miroase, iti sugerez sa cumperi altul. tongue Frigiderele foarte vechi tind sa prinda mirosuri care nu prea mai dispar. Dar inainte sa faci vreun gest final, spala-l super bine cu produse de curatenie puternice.

| pepino a răspuns:

Dupa ce il cureti bine inauntru cu apa si detergent de vase si il usuci bine stergandu-l cu o carpa curata, il lasi cu usa deschisa pana a doua zi. Apoi il stergi cu o carpa inmuiata usor in otet. Lasi sa actioneze cateva minute si stergi apoi cu o carpa curata. Folosesti mereu un absorbant de mirosuri pentru frigidere pe care il gasesti in comert. Alimentele se pastreaza in frigider acoperite cu capac pentru a evita imprastierea mirosurilor. Cureti lunar frigiderul, ocazie cu care il si dezgheti, si reinnoiesti absorbantul de mirosuri.

| 1942 a răspuns:

Dupa ce cureti bine frigiderul, pune in interior o cutiuta cu bicarbonat de sodiu, care absoarbe mirosurile.

| diviana a răspuns:

Frigiderul se spala foarte bine cu un amestec format din apa, otet si bicarbonat.
Mai exista si deodorizante pentru. frigider (este sub forma de cub, iar in interior are un carbune care neutralizeaza mirosurile)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spala-l mai des happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista carbune catre se introduce in frigider.
Dar ai incercat sa il speli?
Lasa-l deschis citeva ore si vezi ca frigiderele au o gaurica in partea de jos unde se scurge condensul.
Are si un dispozitiv mic din plastic cu care se curata. E posibil ca ceva sa iti fi intrat acolo si se descompune ...Incet...Incet...Fara parfum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea sa fie de la aparat, ai verificat daca nu cumva miroase in in afara lui, miroase in spatele frigiderului unde este motorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tine in frigider pe o farfurioara, o bucata de carbune, cit un ou sau mai marisoara. o schimbi din cand in cand. absoarbe mirosurile. dar nu uiti sa-l si speli cu apa si detergent, apoi il clatesti bine si dai cu o carpa curata si moale cu otet. il lasi sa se usuce si il folosesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca incercati sa il spalati cu otet o sa vedeti ca in 1 dupa ce l-ati spalat tot o sa miroasa... trebuie spalat cu detergent de vase (axion pasta, sa nu fie lichid) de 2 ori(spalat->clatit)

| Stelulu a răspuns:

Noi am avut problema asta la un moment dat, cu un frigider care mirosea a sirop de tuse (se varsase) si mama l-a spalat (in interior) cu apa si otet. Dupa acest demers, mirosul a disparut (nu, nu a fost inlocuit de mireasma otetului).

| georgy_9064 a răspuns:

Pune pe o farfurioara putina cafea macinata si baga-o in frigider.

| femeiainrosu39 a răspuns:

Pune inauntru un plic de bicarbonat de sodiu, deschis, si lasa-l acolo

| bogdancornel a răspuns:

Dupa multe metode aplicate pentru dezodorizarea frigiderului am gasit una SUPER FUNCTIONALA pe care v-o fac cunoscuta. Mentionez ca putzea a hoit, n-am idee din ce cauza! Doar cand treceam pe langa el, usa fiind inchisa, dadeai sa mori, nu alta! Am dat o gramada de bani pe tot soiul de trasnai din comert speciale pentru frigider. Niciun rezultat!
[b]Deci, pe o farfurie intinsa puneti cate 3 felii taiate la 1 cm grosime de vanata, rosie si ardei gras(taiat pe lung), peste care stoarceti o lamaie intreaga. Schimbati continutul farfuriei dupa doua zile. Eu in a treia zi am scapat complet de miros.[/b]

| irinadima a răspuns:

Decongeleaza frigiderul si curata-l bine cu apa cu otet dupa care cu detergent de vase si clateste-l. Nu o sa mai ai mirosuri dupa aceea, iti garantez.

| Adela a răspuns:

Pune in frigider un castron mic cu cafea sau un pahar cu lapte. Acestea iau mirosurile ciudate.

| helpinghand a răspuns:

Probabil de la microorganisme. Incearca cu un purificator de frigidere:

http://bolthely.hu/......e_dulapuri

"-Opreste mucegairea fructelor si legumelor
-Semnalizeaza, cand este necesara schimbarea bateriilor
-Filtreaza mirosurile alimentelor din frigider
-Distruge sau opreste expansiunea microorganismelor
-Reduce posibilitatea toxiinfectiei alimentare
-Valoarea nutritiva a alimentelor ramane constanta
-Mentine mirosul proaspat al mancarii"

| neicutescu a răspuns:

Pune o cana cu lapte dulce in frigider si mirosul va disparea.

| 1959 a răspuns:

Cu zahar ars. Caramelizeaza o lingura de zahar tos intr-o cratita de dimensiuni mici. Cand incepe sa iasa putin fum, introduci craticioara in frigider. Procedezi asa de cateva ori pana dispare mirosul.Eu am incercat si a mers. Succes!