| Chocolate a întrebat:

Greutatea unui ou scade odata cu fierberea acestuia?

5 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Da daca pui otet in apacand il fierbi, se duce calciu din coaja

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Asa si? toate scad odata cu fierberea. Sti tu ceva ce creste in greutate cu fierberea?

| Kesha1428 a răspuns:

Da,cred!:d

| spRYnt3R a răspuns:

Salut! oul in fierbere sau dupa este mai usor

| GoldenLemon a răspuns:

Da, greutatea unui ou fiert scade, se pune în mişcare de rotaţie mai uşor decât cel crud şi se roteşte un timp mai îndelungat. Comportamentul diferit al ouălor(fierte si crude) se explică prin faptul că oul fiert se învârte ca un corp solid rigid, pe când cel crud, ca un corp lichid: datorită inerţiei, conţinutul său interior îşi păstrează starea de mişcare (sau de repaus) şi după ce încetează acţiunea mâinii noastre.