| Lupică27 a întrebat:

Hai noroc, ma gandeam sa fac maine o tocana de legume dar vreau sa fac fara sa prajesc legumele, am vazut o reteta ca trebuie sa prajesti fiecare leguma in parte si dupa sa le fierbi pe toate la un loc. As vrea sa le pun pe toate sa le fierb in acelasi timp pana scad si devine ca o tocana asa, se poate sau ce ma sfatuiti sa fac? Nu ma princep la bucatarie si nici nu-mi place, as vrea cat mai putina bataie de cap.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cumpara frumos un slow cooker. Thank me later. Eu am asta, face tatz banii - https://www.emag.ro/......DC60RMBBM/

| Dismally a răspuns:

Se poate face si cum vrei tu, ai putea sa pui la calit in ulei doar ceapa, iar restul legumelor sa le fierbi in lichid.

| Lupică27 explică (pentru Dismally):

Stai ca eu sunt panarama la capitolu asta, deci, sa zicem ca o sa calesc ceapa si usturoiul ca vreau sa pun si din asta, si dupa 2-3 minute pun restul legumelor, apa si condimente si le fierb cam cat?

| Dismally a răspuns (pentru Lupică27):

Calesti putin ceapa, usturoiul il pui dupa ce s-a inmuiat ceapa, poti pune si niste pasta de tomate/bulion, pe urma pui legumele taiate, pui apa sau supa, condimente si fierbi pana cand poti manca acele legume, gusti si tu. Vezi ca trebuie sa mai si amesteci in ea din cand in cand sa nu se arda.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pui ulei in tigaie, calesti ceapa si ardeii si/sau morcovii pentru cateva minute, iar apoi pui restul legumelor. Dupa alte cateva minute de calit legumele in tigaie, adaugi sos de tomate si niste apa. Apoi lasi la fiert pana pana cand esti multumit de vascozitatea tocanitei.