| Callme a întrebat:

Hei.happy
As fi vrut sa aflu o reteta simpla pentru o prajitura cu ciocolata. Si daca stiti vreuna care sa nu necesite asa mult timp de preparare.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Joannaa a răspuns:

Buna,iti voi da o reteta gustoasa Aricei de ciocolata:Imgrediente:o felie blat de tort
nuca macinata
50 grame de unt
biscuiti dati pe razatoare
o lingura ciocolata topita
esenta de rom
cateva stafide
ciocolata topita pentru ornat (finetti)
fulgi de ciocolata, Preparare:Blatul ii faramitam, il amestecam cu untul, nuca, biscuiti si esenta de rom, framantam bine bine. Compozitia trebuie sa fie destul de consistenta, sa poata fi modelata. Formam ariciei, ii dam prin ciocolata si prin fulgisori, adaugam si doi ochi (margelute comestibile) si ii lasa-ma la frigider sa sa intareasca.Sunt super super haiosi!

3 răspunsuri:
| Callme explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

| cocunice99 a răspuns:

Eu nu stiu dar stiu un site gourmandine.ro :* sper sa te ajute:X:*

| katherine_1054 a răspuns:

Eu stiu.
Ia 4 oua preferabil reci. separa galbenusul. albusul il mixezi foarete bine pina devine puhav si alb. apoi adaugi un pahar de zahar (250 g) si tot amesteci. apoi adaugi galbenusurile. apoi doua linguri mari de smintina (sau trei, tu decizi) si multa pudra de cacao (cit vrei, doar sa nu exagerezi). sau poti in loc de cacao sa topesti ciocolata neagra impreuna cu jumate de pachet de unt, dar daca faci asa atunci nu mai pui smintina. mixeaza totul foarte bine. apoi adaoga un pahar de faina(pe care o amesteci deja cu lingura) si pune sa de coaca la 180 C aproximativ 30 min. mai verifica din cind in cind cu chibritul daca e gata!
incearca, e foarte simplu. e reteta familiei noastre, si ia mai putin de 25 de minute ca sa-l pregatesti.