| anonim_4396 a întrebat:

Hei
Sosul acela pentru spaghete..Bologneese se poate face şi fără carne?
Am văzut că se preciza ceva de carne pe ambalajul acelui sos care trebuie preparat.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar vineri am facut, si cum suntem in post, am inlocuit carnea cu ciuperci, incearca si vei vedea ca este gustos si fara carne.
Deci merge si fara carne
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sosul Bolognese tradiţional se face CU carne de vită/porc :)
Evident, poţi schimba reţeta, dar nu va mai avea aceeaşi aromă...

Vezi reţete de Sos Bolognese la linkul :
http://www.lalena.ro/129-reteta-Sos-Bolognese.html#.VQQ3U44kQhk

http://www.jamilacuisine.ro/sos-bolognese-reteta-video/

Toate cele bune.

| lpavel a răspuns:

Se poate face si fara carne dar cu carne e mai gustos! big grin

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Poti sa faci, dar nu se mai numeste bologneese, ci alta denumire ( sos cu rosi si busuioc de exemplu). E cum ai spune ca iti faci un ou ochi, si de fapt este o omleta.

| Neo12 a răspuns (pentru LaLaura):

Cu carne de pui se poate face? Ce gust crezi că va avea?
Acolo menţionează carne de vită/porc.

| LaLaura a răspuns (pentru Neo12):

Sincer nu stiu, eu nu mai mananc carne de 2 ani, nu am cum sa stiu ce gust o sa aiba. Dar nu cred ca nu o sa iasa bun, carnea de vita/porc este mai tare, pe cand a puiului mai firava si poate din cauza asta se cere vita/porc.
http://www.gustos.ro/......gnese.html
aici am gasit ca se poate face si cu pui, deci merge.

| Syndre a răspuns (pentru Neo12):

Da, se poate. Carnea de porc are un gust mai puternic, dar sincer eu chiar prefer să pun carne de pui la paste, e mai sănătos și la gust deși sunt diferite mi se par la fel de okay. Numai că nu se mai cheamă sos bolognese. Baftă!