| Alexia1208 a întrebat:

Hei TPU! Cartofii pai din comerț se pot prăji și in tigaie sau doar in friteuza? Nu am mai cumpărat pana acum cartofi pai congelati și nici friteuza nu am. Nu dați cu hate.

11 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Da, eu doar in tigaie ii prajesc. Merg prajiti si-n untura, si-n ulei.

| adyurs a răspuns:

Prăjiți prin tigaie daca pui suficient ulei incat sai acopere e ca si pe fripteoza, bine acum nici chiar dar ceva de genu dar eu doar de aia mananc in tigaie si nici nu pun cine stie cat ulei si ies ok

| Legion7X a răspuns:

Da, dar Nu prea sunt sănatoși prăjiți în ulei. Mai bine îi faci înăbușiți sunt mult mai buni pentru colon și nu îl irită. Eu am renunțat la cartofi prăjiti de 2 ani...

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Eu prefer cartofii prajiti in cuptor, doar putin stropiti cu ulei. Intorc tava de 2-3 ori, precum si cartofii, sa se rumegeasca cat mai frumos.
La fel pregatesc cartofii taiati "pai", cartofi feliate subtiri (crocante), cartofii noi marunti (cat o aluna-nuca).

| Invictusman a răspuns:

Mereu îmi cumpăr cartofi congelați, și da, poți sa ii prăjești și la tigaie, eu asa fac și sunt buni la gust.

| 2420 a răspuns:

Cel mai bine merg doar în tigaie

| Ofiintă a răspuns:

Poți să îi prăjești în tigaie. Se prăjesc repede pentru că sunt semipreparate.

| nukeyly a răspuns:

Cartofii pai ii poti praji cum vrei, unde vrei, chiar si pe placa de sare roz daca te-ntizi suficient in universul gastro, si nu sunt norme NSTM nituite, de Vlad Tepes pe un NVMe M2 SSD drive.

| Eisenheim a răspuns:

Eu prefer sa cumpăr cartofi ii curăț ii tai, cei gata tăiați și congelați au un gust diferit, dar în situații în care nu ai de ales merg și aia, dar sânt mai buni cei făcuți din cartofi, dacă îi poți prăji fara ulei sau untură e și mai bine happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Îi poti prăjii si in ceaun ies super crocanti, mi ai facut poftă