| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutați cu ceva!
Cum sa vopsești ouăle de paste ca sa se vada culoarea intensa dar intensa si cand i-l desfaci sa nu aibă culoare pe albus!
Stiu sa vopsesc dar nu e culoarea aia intensa si cand desfac oul are culoare pe albus si nu imi place!
Cum sa fac?
Daca puteți sa imi dați si un videoclip sau sa imi Spune-ți!
Si nu stiu, vopseaua sa die buna!

Răspuns Câştigător
| Tiger7777 a răspuns:

Pui 1 lingura de otet in apa inainte sa o fierbi. Mama mea asa face, nu te teme nu isi va schimba gustul, iar inauntru nu va fi deloc vopsea. Cat despre culoare dupa ce le colorezi si se usuca, freacale cu putin ulei de floarea soarelui. Sper ca te-am ajutat si Paste Fericit big grin

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se fierb ouale cu vopseaua. Atunci intra vopsea in ou. Exista vopsea speciala care se aplica cu manusi de plastic pe oul cald. Este vopseaua de la firma Dr. Oetker. Dupa ce se usuca le stergi cu ulei daca crezi ca mai este nevoie. Vopseaua are culori deosebit de frumoase si lucioase.

| cristi202 a răspuns:

Daca vrei culori intense, poti folosi culorile acrilice pentru pictura. Nuantele sunt foarte intense, as zice cele mai intense dintre toti colorantii. Singura chestie e ca trebuie sa dai cu pensula sau cu un burete pe ou, deci e ceva munca.

| belia a răspuns:

Pai eu folosesc vopsea speciala de pasti...
Si sa se vada intens...eu dupa ce vopsesc ouale le ung cu grasime si le da o culoare si stralucire.