| Clarissaaz a întrebat:

Hei vreau si eu niste nume de deserturi cum ar fi tiramisu,salam de biscuiti, profiterol plz urgent:X

Răspuns Câştigător
| fireangelica a răspuns:

Salutare!
Denumiri de deserturi sunt foarte multe:
bezele,eclere,rulade, torturi, prajituri, rulouri, cozonac, tarte, briose, inghetate, checuri etc. Daca te intereseaza si o reteta rapida asa de desert, iti propun urmatoarea:
SPUMA DE ZMEURA DE PADURE
1 pahar de zahar, 3 galbenusuri, 1 pahar de lapte, 1 pachetel de zahar vaniliat, 2 pahare de zmeura, 2 linguri de zahar pudra.Galbenusurile se amesteca bine, apoi se adauga treptat zaharul si laptele.Compozitia se fierbe pe baie de aburi, batandu-se cu telul fara intrerupere, pana cand se ingroasa.
Dupa ce crema s-a racit, se incorporeaza cu grija albusurile batute spuma tare, cu zaharul, iar la sfarsit se pune zmeura zdrobita.Compozitia se da la frigider in tavite sau in cupe speciale. Sper ca te-am putut ajuta cat de cat.
Pa, pa!

3 răspunsuri:
| Tyrr a răspuns:

Papanas:X

| strawbbery98 a răspuns:

1.bezele
2.tarte
3.tort diplomat
4.ciocolata de casa
5.briose

| ilincanae a răspuns:

Inghetata, chec, prajituri cu fructe, torturi, pateuri cu barnza sarata, ducle sau cu cascaval, poti face in casa si "prajitura casei" de la alka