| Cristina987 a întrebat:

Heii happy
As dori cateva retete de prajituri, (cu visine sau cirese daca se poate)
Cu imagini daca se poate! big grin
Funda!

Răspuns Câştigător
| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

FOI: 160 g de zahăr se freacă cu 6 gălbenuşuri până se topeşte zahărul. Apoi se adaugă 6 linguri lapte, 5 linguri ulei, 2 linguri cacao, 1 linguriţă de bicarbonat pe care îl stingi cu un strop de oţet sau helas. Le amesteci bine apoi adaugi 150g făină. Din aliatul rezultat coci 2 foi subţiri. CREMA: 450 ml lapte se pun la fiert. Înainte de a-l pune la fiert il amesteci cu 3 plicuri de zahăr şi 4 linguri de făină. Când îl pui pe foc să amesteci încontinuu pentru a nu se prinde. Laşi până prinde consistenţă şi se face ca şi budinca. Crema rezultată se lasă să se răcească după care se amestecă cu 250g margarină şi 200 g zahăr pudră. SPUMA: cele 6 albuşuri rămase se bat spumă pe baie de aburi cu 200g zahăr. STRUCTURĂ: foaie->cremă->foaie->spumă->vişine/cireşe-> glazură. Vişinele sau cirşele le pui una langa alta pe toata suprafaţa prăjiturii, iar peste ele pui o glazură de ciocolată neagră. Eu nu ştiu să fac acasă ci cumpăr de la Dr. OETKER sau pun finetti. Sper să îţi placăwinking

7 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Http://lmgtfy.com/? q=Prajituri+cu+cirese
http://lmgtfy.com/? q=Prajituri+cu+visine

| RainOfColors a răspuns (pentru RainOfColors):

Fara spatiu intre? si q big grin

| Bibuu09 a răspuns:

Cauta pe google ce-i asa greu?

| Cristina987 explică:

Multzuumesc la totii`! happy

| D1a a răspuns:

Poti sa faci salam de biscuiti si sa adugi si visine da un gust foarte bun :X