| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Hey,am facut un sirop de muguri de brad si dupa ce s-a racit am vazut ca e prea cleios big grin am pus un pahar cu apa si am dat iar un clocot.Este vreo pb, o sa mucegaiasca cumva?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Siropul a fost prea dens deoarece l-ai fiert prea mult.

Teoretic, dacă l-ai fiert după ce ai adăugat apa, n-ar trebui să fie vreo problemă.

Oricum, dacă doreşti să-l păstrezi mai mult timp ( sau dacă ai preparat o cantitate mai mare ), atunci TREBUIE sterilizat după ce l-ai pus în sticle şi l-ai închis ermetic ( se fierbe cu sticla = dunst umed timp de 1 oră, apoi se pune la dunst uscat ).

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
uite reteta
http://truedelights.ro/2011/06/03/sirop-din-muguri-de-brad/
siropul trebuie sa fie fluid. pune-l in sticle /capseaza-le si sle fierbi in bain-marie
O zi frumoasa sa ai:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il pui in sticle, inchizi etans si le sterilizezi, totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Reţeta corectă:
1 kg muguri de brad, 1 kg zahăr, 2 l apă.
Mugurii curăţaţi de codiţe, care au multă răşină se spală de praf cu apă rece, se pun într-o oală smălţuită, suficient de mare şi se toarnă apă cât să depăşească nivelul mugurilor încă o dată cât volumul lor (la 1 kg muguri se pun cca 2 l apă).
Se fierb aproximativ o oră, până când se înmoaie bine.
După aceea se ia de pe foc oala şi se lasă să stea acoperită la rece 48 de ore, iar dacă este cald, numai 24 ore, ca să se extragă cât mai bine din muguri sărurile minerale şi uleiurile aromatice.
Te pup!

Sucul se strecoară prin tifon dublu, aşezat pe strecurătoare, presând mugurii ca să se scurgă tot sucul.

| omuletulofficial a răspuns:

Ai grija cu incalzitul prea des, duce intr-adevar la mucegai!