Întrebare recomandată | Andwta a întrebat:

Hey hey! Voi ce mancati ( pranz ) la scoala/serviciu?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hallo, la pranz manc ce face mama de mancare in respectiva zi, plus prefer sa manc un iaurt, un mar, un snitel

| awful a răspuns:

O gramada, dar cel mai basic, un sandwich. happy

| RB26DETT a răspuns:

Depinde de cat imi este de foame si cat timp am la dispozitie, de obicei prefer sa-mi fac ceva rapid, un cartof prajit, o friptura, cand am timp imi mai fac o supa de pui sau ceva paste, cateodata chiar n-am timp/chef si-mi comand o pizza sau 'rup usa de la frigider' si vad ce mai am pe acolo laughing

| Andwta explică (pentru awful):

Asa mancam si eu, dar am renuntat la paine.

| Andwta explică (pentru RAY):

La fel si eu, dar vreau sa imi mai schimb alimentatia. Iaurt, buna idee. Mersi

| Andwta explică (pentru RB26DETT):

Ador pastele, dar nu reusesc sa le prepar. Tu ce reteta folosesti pentru paste, mai usoara?

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Sa sti ca mancarea calda conteaza mult,mai ales daca e si buna,orezul, cartofii, macaroanele, fasolea, carnea toate sunt bune, de exemplu o dieta bogata in grasimi poate duce la marirea saniilor

| Andwta explică (pentru RAY):

Nu pot manca chiar carne sau fasole la scoala. Nu mersi, deja ii am bombati.

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Dupa scoala, inainte de scoala e bine sa mancam carbo fructe, legume si un snitel de pui si o cafea e buna pentru creier

| GeorgeBerbec a răspuns:

Dimineata pana sa plec la scoala : Paine cu ou, sandwich, cereala, platou cu de toate, sau geva dulce gen un corn, chech sau negresa, sau prajiturici, sau ceva fainos sau chestii de la patiserie sau pizza congelata sau crnvusti.
La scoala imi iau sandwich cam 2. Unu il dau la colegi. Mai imi iau si ceva dulce, si din astea gen crenvusti sau carnati. SI eventual daca nu apuc sa imi iau la scoala ce am scris mai sus imi iau 5 lei si ori imi iau de mancare ceva de pe strada de la patiserie, auchan, magazin sau daca nu am chef de mancare deloc imi iau o apa si un energizant(de la energizant nu mai ti-e foame).

| Freya1 a răspuns:

Sandwich,placinte...

Răspuns utilizator avertizat
| Andwta explică (pentru RAY):

Urmez dieta Rina.

| Andwta explică (pentru GeorgeBerbec):

Asta mancam si eu dimineata, dar e prea mult. Asa ca incerc altceva.

| Andwta explică (pentru nimportequi):

Am renuntat la paine. Si nu imi trece foamea de la pufuleti

| RB26DETT a răspuns (pentru Andwta):

O idee probabil ciudata, cumpar de la Lidl un sos pentru paste, o conserva de gulas 400g de la Pikok si niste paste, pun pastele la fiert (nu toate, dar daca vrei totusi sa faci 4 portii bune poti folosi 2 conserve de gulas cu o punga de paste) te uiti sa vezi cat timp trebuie fierte pastele (scrie pe punga) si dupa ce sunt gata le verifici, unora le plac mai tari, altora putin mai moi, dupa ce sunt gata scoti toata apa din oala, amesteci continutul conservelor cu sosul pentru paste, pui amestecul peste paste, amesteci iar si pui oala inapoi pe foc si o mai lasi 1-2 minute amestecand din cand in cand. Mie-mi place cum iese si merge si cu alte conserve de genu'. (totusi nu garantezi ca o sa-ti placa, ia de proba o conserva de care vrei sa folosesti si gusta sa vezi daca ar merge cu paste, daca tot faci ceva, sa-ti si placawinking )
Alt mod de a face paste ar fi ca desert, dupa ce le fierbi, scoti toata apa din oala, iti pui o portie pe o farfurie, pui putin ulei de floarea soarelui si zahar (nu foarte mult).
Nu-mi place sa ma complic in bucatarie, cat mai rapid si cat mai simpluwinking

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Pai acum daca invat dimineata, imi iau la mine sandwich-uri, ceva dulce si un fruct si dupa ce vin nu mananc mereu, dar daca e sa mananc, o supa ceva. Sunt o mancacioasa laughing

| Bacemi a răspuns:

De cele mai multe ori fructe. Cam 1 - 2 kilograme.

| Andwta explică (pentru RB26DETT):

Cand am sa am timp am sa incerc si eu. Pare destul de usor. Multumesc frumos.

| Andwta explică (pentru falokrat):

Hehe ai vrea tu.

| RB26DETT a răspuns (pentru Andwta):

Cu placere!
Un lucru ce am uitat sa mentionez, daca in conserva ai suficient sos nu este necesar sa mai adaugi din sosul pentru pastewinking Acum dupa gust poti adauga, la unele ar merge, la altele nu.
Cel mai bine poti folosi sosul daca prajesti, de exemplu, niste carne de pui sau altceva, toci marunt carnea dupa ce este gata si amesteci cu sosul si pastele fiertewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Andwta explică (pentru falokrat):

Lasa vrajeala.

| Andwta explică (pentru RB26DETT):

Chiar sunt curioasa sa vad ce gust au.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Sa-i pui tu copilului tau cafea la scoala! Eu am intrat in portie dupa 18 ani!
c

| Hitalix22 a răspuns:

Mananc o singra data pe zi, adica dimineata si mananc oua, carne, lactate, legume si fructewinking Din fiecare cate putin laughing)